Izdelava gozdnogospodarskih načrtov
Slovenija je razdeljena na 14 gozdnogospodarskih območij (GGO), ki so zaokrožene ekosistemske celote, določene za zagotavljanje trajnosti gozdov in načrtovanje, usmerjanje ter spremljanje razvoja gozdov in gozdnega prostora. Za vsako GGO v okviru javne gozdarske službe Zavod za gozdove Slovenije za 10-letno obdobje izdela gozdnogospodarski načrt gozdnogospodarskega območja (GGN GGO), ki predstavlja strateški dokument za upravljanje gozdnih ekosistemov.
Gozdnogospodarski načrt gozdnogospodarske enote (GGN GGE) je dokument, ki podrobneje usmerja razvoj gozdov v gozdnogospodarski enoti. Predstavlja načrt, ki na eni strani vsebuje bolj splošne usmeritve in na drugi strani konkretne ukrepe za ravnanje na ravni posameznih gozdnih sestojev. Izdelava GGN GGE temelji na podatkih o gozdovih, zbranih v okviru gozdne inventure s poudarkom na terenskem zbiranju podatkov.
Na spodnji povezavi so dostopna Navodila za izdelavo načrtov za gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo, katere je pripravil Zavod za gozdove Slovenije na podlagi 91. člena Pravilnika o načrtih za gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo (Uradni list RS, št. 91/10, 200/20). Na pripravljena navodila je ZGS v maju 2023 prejel soglasje Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Navodila za izdelavo načrtov za gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo vsebujejo:
A) Načrti za gospodarjenje z gozdovi
- Predloga območnega gozdnogospodarskega načrta
- Tehnična navodila za kartiranje funkcij gozdov
- Tehnična navodila za izdelavo prostorskega dela območnih gozdnogospodarskih načrtov
- Predloga gozdnogospodarskega načrta gozdnogospodarske enote
- Tehnična navodila za izdelavo kartnega in prostorskega dela gozdnogospodarskega načrta gozdnogospodarske enote
B) Načrti za upravljanje z divjadjo
- Predloga območnega lovsko upravljavskega načrta
- Predloga dvoletnega lovsko upravljavskega načrta
C) Navodila za sestavljanje zapisnikov
D) Priloge in šifranti
Navodila: prenos dokumenta