Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SI | EN
Skrbno z gozdom, v dobro narave in ljudi

Teden gozdov

Teden gozdov 2022: Sodobna nega gozda

Nega gozda je glavno orodje za usmerjanje razvoja gozdov in temelj skrbnega gospodarjenja z gozdom. Za negovanimi gozdovi stojita skrben lastnik gozda in strokoven gozdar. Nega gozda bo pod geslom »Nega gozda: danes za jutri, za naravo in ljudi« osrednja tema letošnjega tedna gozdov, ki bo potekal od 23. do 29. maja 2022.

Nega gozda: danes za jutri, za naravo in ljudi

Pred slovenski gozd so postavljeni veliki izzivi, ki so posledica vse večjih potreb družbe po materialnih in nematerialnih dobrinah iz gozda, ob vse večjih motnjah zaradi podnebnih sprememb. Ključni odziv gozdarstva na podnebne spremembe je prilagajanje gospodarjenja z gozdovi. S prilagajanjem gospodarjenja z gozdovi želimo zmanjšati negativne posledice podnebnih sprememb na gozd in zagotoviti uresničevanje vseh funkcij gozdov tudi v prihodnosti.

Izrazite podnebne in družbene spremembe imajo pomemben vpliv na načrtovanje in izvajanje nege gozda, s katero oblikujemo prihodnost gozdov. Poleg vzgoje najkakovostnejših gozdnih lesnih sortimentov stopa v ospredje nega gozda, s katero krepimo stabilnost in odpornost gozda na negativne posledice podnebnih sprememb ter hkrati ohranjamo oz. izboljšujemo njegovo biotsko pestrost. Sodobna nega gozda tako upošteva klasična načela nege gozda, usmerja pa v racionalizacijo ukrepov, prepušča del gozdnih sestojev naravni samodejnosti in se tesno prilagaja naravnim in družbenim razmeram ter ciljem gospodarjenja z gozdovi v podnebno nestabilnem okolju. Pravilna in pravočasna izvedba ukrepov nege ugodno vpliva na vse funkcije gozdov. Z vzgojo kakovostnih in zdravih dreves tako krepimo funkcije gozdov, celotni družbi zagotavljamo gozdne proizvode, lastnikom gozdov pa zagotavljamo prihodek.

Osrednja prireditev Tedna gozdov 2022 bo potekala v torek, 24. 5. 2022, pri Hiši na Magolniku. Na prireditvi se bodo zbrali predstavniki gozdarskih in okoljskih institucij, lastniki gozdov, naravovarstveniki in okoljevarstveniki, predstavniki lokalne skupnost in drugi. Ob skupnem načrtovanju in izvedbi ukrepov nege gozda bodo spoznavali odločitve, s katerimi se pri usmerjanju razvoja gozdov soočajo gozdarji. Tradicionalne prireditve ob Tednu gozdov bodo potekale po celi Sloveniji, posameznike pa vabimo k obisku gozdnih učnih poti, ki jih lahko najdejo s pomočjo spletnega pregledovalnika gozdnih učnih poti ZGS.

Izpostavljeni dogodki Tedna gozdov 2022:

Dogodki po Sloveniji

Območna enota ZGS

Ime dogodka

Termin

Kontaktna oseba (ime in priimek; e-pošta; telefonska številka)

Bled

Sajenje dreves z osnovnošolci

19.5.2022 ob 12. uri

Lucija Odar; lucija.odar@zgs.si; 040 436 439

Sežana

Razstava Gremo na gozdno učno pot

od 20.5. do 30.6.2022

Bogdan Magajna; bogdan.magajna@zgs.si

Kočevje

Pohod po Borovški naravoslovni poti

21.5.2022 ob 9. uri

Janez Šubic; janez.subic@zgs.si; 041 657 412; Mirjam Mikulič; mirjam.mikulic@zgs.si; 041 657 401

Inštitut Treelogy

Srečanje študijskega krožka: Joga v gozdu

22.5.2022 od 17. do 22. ure

Marija Imperl; 051 312 558; marija.imperl@gmail.com

Celje

Vodenja po GUP Pekel in gozdovih

od 23.5.2022 dalje

Uroš Petrič; uros.petric@zgs.si; 041 657 609

Ljubljana

Vodenje skupin po GUP Šumberk

od 23.5.2022 dalje

Bogdan Bartol; bogdan.bartol@zgs.si

Brežice

Predavanje za vodenje in interpretacijo ter meditativni sprehod v naravi

23.5.2022 od 15. do 19. ure

Jože Prah; joze.prah@amis.net; 041 657 560

Maribor

Likovna razstava: Iz zakladnice Pohorja in Kozjaka Pokrajinski muzej Maribor

24.5.2022 ob 11. uri

Jožef Mrakič; joze.mrakic@zgs.si; 041 695 561

Murska Sobota

Delavnica nega mladega gozda

24.5.2022 od 9. do 13. ure

Drago Trajber; drago.trajber@zgs.si; 041 657 831

Slovenj Gradec

Vodenje po GUP Dravograd

od 24.5.2022 dalje

Matevž Petrič; matevz.petric@zgs.si

Bled

Spletna razstava likovnega natečaja osnovnošolcev

25.5.2022 (splet)

Lucija Odar; lucija.odar@zgs.si; 040 436 439

Tolmin

Sadnja sekvoje

25.5.2022 ob 13. uri

Helena Zorn; helena.zorn@zgs.si; 041 657 048

Tolmin

Dan odprtih vrat ZGS OE Tolmin ob Tednu gozdov 2022

25.5.2022 od 8. ure dalje

Edo Kozorog; edo.kozorog@zgs.si; 041 657 071

Ljubljana

Gozd, voda in mlinček, v Sračji dolini pri Črnučah

25.5.2022 od 9. do 12. ure

Barbara Slabanja; barbara.slabanja@zgs.si; 041 657 244

Centralna enota

Evropohod 2021 - 2022

25. do 29. 5. 2022

Jože Prah; joze.prah@amis.net; 041 657 560

Druge institucije

Zeleni dan slovenskega turizma

25.05.2022

Slovenska organizacija, Turistična zveza Slovenije

Tolmin

Osrednja prireditev ZGS OE Tolmin ob Tednu gozdov 2022

26.5.2022 ob 10:30

Danijel Oblak; dani.oblak@zgs.si; 041 657 059

Celje

Razigrani gozd

26.5.2022 od 16. do 18. ure

Boštjan Hren; bostjan.hren@zgs.si

Kranj

Literarni večer v gozdu

26.5.2022 od 20. do 23. ure

Boštjan Škrlep bostjan.skrlep@zgs.si 041 657 178

Tolmin

Vodenje po GUP Kozlov rob

27.5.2022 ob 8:30

Danijel Oblak; dani.oblak@zgs.si; 041 657 059

Maribor

Terenska predstavitev na Pekrski gorci: Nega primestnega gozda 

27.5.2022 od 9:30 dalje

mag. Jožef Mrakič; joze.mrakic@zgs.si; 041 695 561

Centralna enota

Srečanje mladih planincev Meddruštvenega odbora planinskih društev Zasavja

28.5.2022 od 11. do 13. ure

Jože Prah; joze.prah@amis.net; 041 657 560

Novo mesto

Sprehod do naj dreves

29.5.2022 od 15. do 18. ure

Joško Fink; 041 657 494

Sežana

Gozdarska stojnica na Belajtngi 2022

29.5.2022 od 9. do 15. ure

Boštjan Košiček; bostjan.kosicek@zgs.si

Kočevje

Kolesarjenje po gozdovih Kočevske

29.5.2022 od 9. do 16. ure

Zoran Bitorajc; zoran.bitorajc@zgs.si; 051 687 083; Janez Konečnik; janez.konecnik@siol.net; 041 657 388

Brežice

Odprtje gozdne knjižnice

29.5.2022 od 16. do 20. ure

Jože Prah; joze.prah@amis.net; 041 657 560

Brežice

Pohod po učni poti Savus

30.5.2022 od 17. do 20. ure

Marija Imperl; 051 312 558; marija.imperl@gmail.com

Murska Sobota

Delavnica Nega mladega gozda

21.5.2022 od 9. do 12. ure

Simona Foltin; 041 675 850; simona.foltin@zgs.si

Novo mesto

Srečanje na Rogu

31.5.2022 od 9. do 14. ure

Marija Černe; marija.cerne@zgs.si

Kočevje

Srečanje na vrhu Roga

31.5.2022 od 9. do 15. ure

Katja Konečnik; katja.konecnik@zgs.si; 041 798 911; Marija Černe; marija.cerne@zgs.si; 051 678 347

Brežice

Odprtje pisarne KE Radeče – Mokronog in predavanje na temo Nega gozda

1.6.2022 od 12. do 17. ure

Domen Cajnko; domen.cajnko@zgs.si; Jože Prah; 041 657 560; joze.prah@amis.net

Slovenj Gradec

Vodenje po GUP Radlje

3.6.2022 od 10. do 14. ure

Jerneja Čoderl; jerneja.coderl@zgs.si

Brežice

Vodenje po Oglarski deželi

4.6.2022 od 12. do 15. ure

Jože Prah joze.prah@amis.net 041 657 560

Ljubljana

Carving festival - nega in varno delo v gozdu

5.6.2022 od 9. do 16. ure

Roman Črnič; roman.crnic@zgs.si

Kranj

Okrogla miza: Kolesarjenje v gozdnem prostoru

6.6.2022 ob 9. uri

Martin Umek; martin.umek@zgs.si; 041 657 195

Slovenj Gradec

Predstavitev gozdov in ogled filma Olcarji

8.6.2022 od 10. do 14. ure

Jerneja Čoderl; jerneja.coderl@zgs.si

Celje

Gozdarske tekme za lastnike gozdov

10.6.2022

Bojan Bračič; bojan.bracic@zgs.si; 041 657 577

Kranj

Otvoritev obnovljene GUP Visoko

10.6.2022 ob 10. uri

Martin Umek; martin.umek@zgs.si; 041 657 195

Celje

Glasbeni festival Prisluhi v Mestnem gozdu 2022

12.6. do 10.7. 2022

Robert Hostnik; robert.hostnik@zgs.si; 041 657 607