Obnova gozda
Obnova gozda, ko odrasel zrel sestoj zamenja naslednja generacija dreves, je ena najbolj ključnih točk v življenju gozda. Naše odločitve in ukrepi osnujejo strukturo bodočega gozda za naslednjih 120 do 150 let.
Drevesne vrste so se v zgodovinskem razvoju prilagodile rastiščnim razmeram in zgodovinskim vzorcem naravnih motenj, ki jim pri obnovi gozdov sledimo. Naravno pomlajevanje je ključen znak vitalnosti gozda in zagotovilo za njegovo trajno uspevanje, zato ga moramo varovati in zagotavljati z vsemi ukrepi v gozdovih. Sposobnost naravne obnove gozdov, ki je v Sloveniji prisotna na 90 – 95% gozdnih površin potrebnih obnove, je prednost, ki je rezultat sonaravnega gospodarjenja z gozdovi. Pomlajevanje poteka s semenom prisotnih semenskih dreves odraslega gozdnega sestoja, od katerih je odvisna tudi drevesna sestava bodočega mladja.
Obnova s sadnjo sadik gozdnega drevja ali s setvijo semena se tako izvaja le tam, kjer naravna obnova zaradi različnih razlogov ni možna ali kjer je potrebna zaradi različnih razlogov hitra ozelenitev vrzeli v gozdu. Vse sadike gozdnega drevja v Sloveniji, ki so namenjene obnovi gozdov, so vzgojene v registriranih gozdnih drevesnicah iz semena, ki je bilo pod nadzorom nabrano v gozdnih semenskih sestojih v Sloveniji. Naše domače provenience drevesnih vrst so namreč najbolje prilagojene na razmere v Sloveniji, kar zagotavlja tudi njihovo uspešno rast, zato predpisi zato ne dovoljujejo nenadzorovanega vnosa sadik v gozd.
Obnova s sadnjo sadik gozdnega drevja.