Gozdne prometnice
Gradnja gozdne ceste
Gradnja gozdne ceste poteka po postopku, ki ga določa gozdarska in gradbena zakonodaja. Priprava na gradnjo gozdne ceste se prične s pobudo investitorja na ZGS in s tem za izdelavo elaborata ničelnic, ki ga izdela ZGS. Na podlagi elaborata ničelnic končno traso gozdne ceste izmed možnih variant izbere/določi investitor skupaj s projektantom, ki tudi izdela načrt/projekt gozdne ceste. Iz tega načrta/projekta je razvidno, v katero stopnjo zahtevnosti glede na razvrstitev objektov sodi načrtovana gozdna cesta (v primeru nezahtevnega ali manj zahtevnega objekta je potrebno gradbeno dovoljenje). Projektant pridobi mnenja/soglasja vseh potrebnih soglasodajalcev, tudi ZGS. ZGS po končani gradnji opravi strokovni pregled zgrajene gozdne ceste. Z izjemo del, ki jih opravi ZGS, mora investitor gozdne ceste navedeno dokumentacijo plačati.
Kadar so gozdovi poškodovani zaradi naravnih nesreč, takojšnja gradnja gozdne ceste pa je nujna za pravočasno sanacijo, Zavod izdela načrt za nujno gradnjo v okviru načrta sanacije gozda.
Vzdrževanje gozdnih cest
Izvedbo vzdrževanja gozdnih cest zagotavlja lokalna skupnost na podlagi programa vzdrževanja, ki ga pripravi ZGS v sodelovanju z lokalno skupnostjo (4. odst. 38. člena ZG). Viri financiranja vzdrževanja gozdnih cest so: redna sredstva za vzdrževanje gozdnih cest (pristojbina, ki jo plačajo lastniki gozdov in proračun RS), lastna sredstva občin in sredstva drugih uporabnikov gozdnih cest. ZGS izdelava letne programe vzdrževanja po občinah, jih uskladi z razpoložljivimi sredstvi in pripombami občin, izdela operativnih programov del (oddaja del) in izvaja nadzor nad izvajanjem vzdrževalnih del.
Lastniki gozdov lahko s svojimi pravočasnimi pobudami, predlogi sodelujejo pri pripravi programov vzdrževanja.
Priprava, gradnja gozdne vlake
Pri pripravi ali gradnji gozdne vlake pobudo za izdelavo elaborata vlak vloži lastnik gozda (ali investitor) pisno na ZGS. Če poteka vlaka tudi čez parcele lastnikov, ki niso investitorji, mora investitor najkasneje do izdelave elaborata vlak od njih pridobiti pisna soglasja (pravica graditi). V elaboratu vlak se opredeli potek tras gozdnih vlak, pogoji za tehnologijo gradnje, tehnični elementi, potrebna soglasja. Ko je trasa na terenu označena, sledi izbira drevja za posek na trasi in izdaja odločbe o skupni izbiri drevja za posek. ZGS po končani gradnji opravi strokovni pregled nove gozdne vlake. Postopek je za lastnika brezplačen.