Preskoči na vsebino
 

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SI | EN
Skrbno z gozdom, v dobro narave in ljudi

Sporočila za javnost

Obseg škode in sanacija posledic žledoloma v slovenskih gozdovih

Izjava za javnost – 19.2.2014

 

Zavod za gozdove Slovenije (Zavod) nadaljuje z zbiranjem informacij na terenu o poškodovanosti gozdov zaradi žleda in s pripravo sanacijskega načrta. Tako so bili do 18.2.2014 z vseh območnih enot Zavoda zbrani novi podatki o poškodovanosti gozdov, ki jih je prizadel žledolom. Prvotne ocene o površini poškodovanih gozdov ostajajo enake (40% vseh gozdov v Sloveniji), povečala pa se je ocena količine poškodovanega lesa, ki ga bo potrebno posekati in sicer na 7.000.000 m3, od tega 31% iglavcev in 69% listavcev. Nova ocena poškodovanosti je bila pridobljena na podlagi terenskih ogledov področij poškodovanih gozdov, ki so bili prej nedostopni. Pri tem velja upoštevati, da je del gozdnih prometnic še vedno neprevozen in da je v višjih predelih sneg, kar v določenem delu še vedno omejuje dostop strokovne službe do poškodovanih gozdov.

 

Skupaj z zbiranjem informacij o poškodovanosti gozdov so delavci Zavoda pričeli tudi s pripravo bolj podrobne ocene škode. Škodo ocenjujemo na cca. 194 milijonov evrov, v njeno oceno pa so zajeti škoda zaradi razvrednotenja lesne mase, ki je bila poškodovana, dodatni stroški pri sečnji in spravilu zaradi poškodovanosti gozdnega sestoja, ocena izpada prirastka, stroški obnove gozda po poseku, stroški dodatnih negovalnih in preventivno varstvenih del v gozdovih, stroški za vzpostavitev prevoznosti gozdnih prometnic oziroma vlak in stroški za njihovo sanacijo.

 

Na Zavodu je v pripravi je tudi podroben načrt sanacije za poškodovane gozdove. Pri sečnji poškodovanega drevja imajo prednost:

  • vzpostavitev prevoznosti gozdnih cest, protipožarnih prometnic ter gozdnih vlak, kjer se lahko začne sanacija gozdov,
  • območja gozdov, kjer poškodovana drevesa ogrožajo nižje ležeče objekte oz. infrastrukturo,
  • poškodovani sestoji iglavcev, vključno z izdelavo polomljenih delov dreves,
  • poškodovano drevje ob vodotokih ter  v okolici hudourniških strug, ki lahko ovira pretočnost.

Iglavce je potrebno posekati, izdelati in odpeljati iz gozda do 15. maja 2014 , najkasneje pred izletom podlubnikov, ki se praviloma naselijo v poškodovane iglavce. V nasprotnem primeru lahko pričakujemo povečanje škod v gozdovih zaradi namnožitve podlubnikov.

 

Lastnik gozda lahko posek močno poškodovanega drevja in preventivna varstvena dela opravi tudi brez odločbe Zavoda za gozdove Slovenije, mora pa o tem predhodno obvestiti Zavod, oziroma pristojnega revirnega gozdarja.

Zavod je za najbolj poškodovana območja gozdov začel z izdajo generalnih odločb za posek poškodovanega drevja.  Generalne odločbe bodo objavljene na internetni strani Zavoda za gozdove Slovenije, na oglasnih deskah krajevnih enot in revirnih pisarn, na krajevno običajen način in na oglasni deski e-uprave (Državni portal Republike Slovenije).  V manj poškodovanih gozdovih bo Zavod lastnikom gozdov izdal individualne odločbe za posek. Odločbe vsebujejo tudi navodila lastnikom gozdov, kako se lotiti odpravljanja posledic ujme v gozdovih. Lastnik gozda dobi strokovno pomoč za izvedbo del pri Zavodu za gozdove Slovenije, na pristojni krajevni enoti.

 

Zavod bo za poškodovane gozdove predvidoma do začetka aprila pripravil načrt sanacije, ki bo vključeval tudi načrt obnove poškodovanih gozdov, potrebnih negovalnih in varstvenih del v gozdnih sestojih. 

 

Varnost vseh, ki se bodo lotili sanacije poškodovanega gozda, je še vedno prva prioriteta. Zaradi nevarnosti in zahtevnosti dela naj se odstranjevanja poškodovanega drevja lotijo le usposobljeni  lastniki gozdov. V nasprotnem primeru naj za to delo najamejo profesionalne izvajalce del v gozdovih. 

Za pridobitev znanja in izboljšanje osveščenosti lastnikov gozdov glede varnega dela v gozdu bo Zavod pripravil demonstracije varnega dela pri sečnji v ujmah poškodovanega drevja. Termini in lokacije tečajev so objavljeni na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije, kjer so na voljo tudi vsi nasveti za varno delo v gozdu.

 

Svetujemo, da se, zlasti v razdrobljeni zasebni posesti, lastniki gozdov pri sanaciji poškodovanega gozda povežejo med seboj. Lahko najamejo skupnega izvajalca gozdarskih storitev, se uspešno dogovorijo za potrebna dela na gozdnih prometnicah, si pomagajo pri določitvi mej med posestmi in s skupnim nastopom na trgu lesa in storitev dosežejo tudi ugodnejši finančni rezultat pri prodaji lesa.

 

Zavod za gozdove Slovenije

« Nazaj