Preskoči na vsebino
 

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SI | EN
Skrbno z gozdom, v dobro narave in ljudi

Sporočila za javnost

Preliminarni podatki o realizaciji del v slovenskih gozdovih v letu 2014 in o poteku sanacije posledic žledoloma

Sporočilo za javnost

 

Datum: 12.2.2015

 

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v okviru priprave Poročila o delu ZGS za leto 2014 in Poročila o gozdovih 2014 pripravil preliminarne analize zbranih podatkov o delu v gozdovih v lanskem letu. Usklajena poročila bodo pripravljena do konca februarja 2014.

 

Skupno je bilo v letu 2014 v slovenskih gozdovih posekanih skoraj 6,36 mio m3 lesa (skoraj 9.5 mio dreves), kar je za dobrih 2,4 mio m3 lesa več kot v letu 2013 (3,92 mio m3). V skupni količini posekanega lesa predstavljajo iglavci 55%, listavci pa 45%. Podatki o realizaciji sanitarne sečnje zaradi posledic žledoloma kažejo, da je bilo zaradi žledoloma posekanih v letu 2014 3 mio m3 lesa – posledice žledoloma predstavljajo približno 47% vsega poseka v Sloveniji, skupaj z ostalim sanitarnim posekom v gozdovih pa je ta odstotek 66%. Delež sanitarne sečnje je največji v po žledu najbolj poškodovanih območjih Postojna, Ljubljana, Tolmin in Kranj, kjer je bila večina dreves posekana zaradi posledic žledoloma in drugih spremljajočih sanitarnih razlogov.

 

Posek iglavcev, predvsem smreke in jelke, zaradi napada podlubnikov znaša 408.000 m3, nekaj lesne mase pa je še označene za posek, ki ga je potrebno opraviti do sredine marca 2015. V letu 2014 je bilo zaradi podlubnikov posekane za petino več iglavcev kot v letu 2013. Razsežnost problema podlubnikov v povezavi s posledicami žledoloma je bila v letu  2014 manjša od sicer pričakovane, predvsem zaradi hladnega in vlažnega vremena, ki ni ugodno za razvoj podlubnikov. Spremljanje stanja na terenu pa kaže, da se lahko problem podlubnikov močno zaostri z nastopom toplega spomladanskega obdobja.

 

V strukturi sanacijskih del pri odpravi posledic žledoloma ima trenutno prednost čimprejšnja izvedba sanitarne sečnje iglavcev, poleg tega pa ZGS vzporedno izvaja aktivnosti na vseh ostalih, ključnih usmeritvah dolgoročnega Načrta sanacije gozdov poškodovanih v žledolomu, ki ga je ZGS izdelal v aprilu 2014, Vlada RS pa potrdila v juliju 2014. Ključni cilji sanacije gozdov so poleg že omenjenega  preprečevanja sekundarne škode na nepoškodovanih drevesih zaradi podlubnikov še zagotovitev varnosti pri delu v gozdu, zagotovitev nujno potrebnega odpiranja gozdov z novimi gozdnimi prometnicami, ohranitev kakovosti oziroma vrednosti poškodovanih vrednejših dreves, ohranitev proizvodnega potenciala gozdov na poškodovanih območjih in ohranitev zagotavljanja ekoloških in socialnih funkcij gozdov na vseh poškodovanih območjih.

 

Za ohranitev proizvodnega potenciala gozdov in zagotavljanje vseh njihovih funkcij je pomembna nadaljnja obnova in nega poškodovanih gozdov. Obnova gozdov se je začela že v jeseni 2014, intenzivno pa se bo nadaljevala v letu 2015, tako v spomladanskem, predvsem pa jesenskem času, ki je z vidika  uspešnosti sadnje sadik (še posebej listavcev) primernejši. Sredstva za obnovo gozdov se bodo zagotovljala iz sredstev Programa razvoja podeželja 2014-2020 ter iz nacionalnih proračunskih sredstev za vlaganja v gozdove. 

 

Zavod za gozdove Slovenije

« Nazaj