Preskoči na vsebino
 

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SI | EN
Skrbno z gozdom, v dobro narave in ljudi

Sporočila za javnost

Informacije o poteku sanacije gozdov, poškodovanih v lanskem žledolomu – januar 2015

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) trenutno zbira podatke iz vseh območnih enot ZGS (14) za pripravo podrobnega Poročila o delu ZGS in Poročila o gozdovih v letu 2014, ki bo vsebovalo tudi celoletno analizo poteka sanacijskih del pri odpravi posledic žledoloma. Na podlagi preteklih podatkov o realizaciji in na podlagi tekoče spremljave poteka del v gozdovih podajamo trenutno oceno realizacije sanacijskih del pri odpravi posledic žledoloma v gozdovih. Od skupne v žledolomu poškodovane lesne mase, ki znaša dobrih 9 mio m3 lesa (34% je iglavcev, 66% je listavcev), je bilo do 20.1.2015 posekanih 60% poškodovanih iglavcev (1,9 mio m3 lesa),  27 % listavcev (1,6 mio m3 lesa,) od vse lesne mase pa cca. 38 % poškodovanega lesa (ali 3,5 mio m3 lesa). Hitrost poteka sanacije poškodovanih gozdov je dokaj stalna – zimski meseci so primeren čas za izvedbo del v gozdovih, potek sanacije občasno moti slabo vreme in razmočenost terena, ki otežuje spravilo lesa.

 

Posebno pozornost pri usmerjanju del v gozdovih trenutno posvečamo čimprejšnji izvedbi sanitarne sečnje iglavcev, še posebej tistih, ki so že napadeni s podlubniki in izvedbi vseh varstvenih del, ki zmanjšujejo nevarnost prenamnožitve podlubnikov, predvsem smrekovega lubadarja. ZGS nadaljuje s poostrenim nadzorom nad pojavom podlubnikov v gozdovih. Nevarnost, da pride spomladi ob ugodnih vremenskih razmerah (suho in toplo vreme) do prenamnožitve podlubnikov, je zelo velika. Sečnjo in spravilo vsega že napadenega lesa iglavcev in sanacijo žarišč podlubnikov je potrebno opraviti preko zime najkasneje do sredine marca. Razsežnost problema podlubnikov v povezavi s posledicami žledoloma je bila v letu  2014 manjša od pričakovane, predvsem zaradi neugodnega vremena za razvoj podlubnikov. Kljub temu je bilo v gozdovih Slovenije za posek zaradi podlubnikov evidentiranih 440.000 m3 iglavcev kar je za četrtino več kot v letu 2013.

 

Zavod za gozdove Slovenije intenzivno sodeluje tudi pri aktivnostih za vzpostavitev sistema sofinanciranja nekaterih sanacijskih del v gozdovih iz sredstev Programa razvoja podeželja 2014-2020 ter nacionalnih proračunskih sredstev za vlaganja v gozdove.  Iz teh sredstev se bodo predvidoma v letu 2015 in v naslednjih letih sofinancirali naslednji ukrepi obnove, nege in varstva poškodovanih gozdov ter nekatera dela pri sanaciji gozdnih prometnic. 

 

Spomladi letos bomo nadaljevali z obnovo gozdov, tako po poti naravne obnove kot s sajenjem sadik gozdnega drevja. Obnoviti je potrebno 14.000 ha najbolj poškodovanih gozdov, od tega 900 ha z umetno obnovo, za kar bomo v naslednjih petih letih potrebovali okoli 2,5 miljona sadik gozdnega drevja. Površine za naravno ali umetno obnovo morajo biti ustrezno pripravljene, vsi ukrepi sečnje, spravila in negovalnih pripravljalnih del na teh površinah pa zaključeni, da lahko začnemo z obnovo.

 

Prioriteto pri nadaljevanju sanacije ima tudi organizacija tečajev, usposabljanj in demonstracij za lastnike gozdov s področja varnega dela v gozdovih. V letu 2014 se je pri sanacijskih delih v zasebnih gozdovih zgodilo več kot 100 težjih nesreč, ki so zahtevale posredovanje pristojnih služb, od tega tudi 18 smrtnih, 3 smrtne nesreče so se zgodile pri profesionalnih izvajalcih gozdarskih storitev.  Neznanje in neustrezna opremljenost sta glavna vzroka za nesreče pri delu v gozdovih, zato v ZGS posvečamo še posebno pozornost izobraževanjem lastnikov gozdov, ki sami opravljajo dela v gozdovih. V letu 2014 smo izvedli 140 tečajev varnega dela v gozdu za 3250 udeležencev, izdali več publikacij o varnem delu in lastnike gozdov opozarjali na nevarnosti pri delu prek medijev, na sejmih in demonstracijah. S temi aktivnostmi nadaljujemo tudi v letu 2015.

 

Zavod za gozdove Slovenije

« Nazaj