LIFE Varna paša
Podpora podeželskim skupnostim v Sloveniji pri preprečevanju konfliktov z medvedom in volkom preko medsektorskega sodelovanja, sistemskih ureditev in izobraževanja
- Akronim: LIFE VARNA PAŠA
- Referenca: LIFE22-NAT-SI-LIFE VARNA PASA
- Trajanje: 72 mesecev (januar 2024 – december 2029)
- Projektni partnerji: Zavod za gozdove Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica, Univerza v Ljubljani (štirje oddelki Biotehniške fakultete in Fakulteta za elektrotehniko), Čebelarska zveza Slovenije in Občina Pivka
- Vodilni partner: Zavod za gozdove Slovenije
- Koordinator projekta na ZGS: Tomaž Berce
Povzetek projekta
Osrednji cilj projekta LIFE VARNA PAŠA je vzpostaviti strpen soobstoj med ljudmi ter velikimi zvermi, volkovi in rjavimi medvedi, ter preko zmanjševanja konfliktov zagotoviti dolgoročno ohranitev obeh živalskih vrst, kot tudi kmetijstva.
Projekt LIFE VARNA PAŠA temelji na treh ločenih, vendar medsebojno povezanih delovnih paketih, ki zagotavljajo celovit pristop k reševanju problemov z vključevanjem dela na različnih ravneh, od vladnih institucij odločanja do končnih uporabnikov na terenu. Projekt se osredotoča na eno državo - Slovenijo.
Raznolik konzorcij sedmih partnerjev iz gozdarskega, kmetijskega in akademskega sektorja sistemsko pristopa k reševanju problematike soobstoja človeka in velikih zveri. Cilj konzorcija je najti ustrezne rešitve za preprečevanje škod na človekovem premoženju in vključitev le-teh v novo strateški načrt Skupne kmetijske politike po letu 2027. Vsa zaščitna sredstva in prakse bodo razvita ali prilagojena v sodelovanju s kmeti, kmetijskimi svetovalci, pooblaščenci za cenitev škod in lokalnimi skupnostmi, vključno z občinami. Z namenom izboljšanja in razširitve mreže ljudi za pomoč kmetom, bomo vključili tudi prostovoljce.
Zavedamo se, da je prenos znanj med prakso in izobraževanjem ključen, zato je posebna pozornost namenjena sodelovanju s šolskimi centri in univerzami, s katerimi razvijamo izobraževalne vsebine in jih vpeljujemo v program rednega izobraževanja na področju kmetijstva, naravovarstva in gozdarstva. S tem bomo zagotovili dolgoročno pridobivanje znanj.
Delo v eni državi nam omogoča, da obravnavamo okoljske, kulturne, politične in socialno-ekonomske razmere, ki so značilne za Slovenijo.
Ozadje
Kljub izjemni pokritosti Slovenije z gozdom, manjkajo obsežnih gozdni kompleksi, ki bi zagotavljali »samostojni« življenjski prostor za velike zveri, zato so interakcije z njimi neizogibne. Zaradi prepletanja narave in kulturne krajine je tako nujno, da poteka upravljanje z velikimi zvermi in kmetijsko krajino z roko v roki.
Velike zveri se v zadnjih letih pojavljajo na območjih, kjer že več desetletij niso bile stalno prisotne, npr. v alpskem svetu. Ponovni pojav novih plenilcev je pri lokalnih skupnostih, zlasti pri živinorejcih, sprožil številna vprašanja.
Čeprav si za strpen soobstoj z velikimi zvermi v Sloveniji prizadevajo različne institucij, njihovo delovanje še ni povsem usklajeno. Da bi našli učinkovit mehanizem kako pomagati kmetu, je nujno uskladiti pristope ključnih odgovornih institucij na tem področju.
K oteženemu soobstoju vplivajo tudi neustrezni, neusklajeni in finančno pomanjkljivi kmetijski in okoljski ukrepi za preprečevanje konfliktov na nacionalni in regionalni ravni. Obstoječi ukrepi za podporo kmetom so zelo splošni in ne vsebujejo posebnosti, ki so potrebne za zaščito živali na gorskih pašnikih in varovanje goveda. Velike zveri so bile na območju Alp skoraj stoletje odsotne, zato današnja vrnitev volka in medveda v ta prostor narekuje ponovno nujo po prilagoditvi pašnje, vključno z vrnitvijo tradicionalnega načina paše s pastirjem ali z uporabo novejših metod varovanja živali na paši, kot sta uporaba pastirskih psov in visokih elektromrež za nočno zapiranje.
Poleg prilagoditve ukrepov za sofinanciranje dodatnega dela rejcem in čebelarjem na območju pojavljanja medveda in volka, je ključna vzpostavitev podpornega sistema za sofinanciranje zaščitnih ukrepov na nacionalni ravni. Vpliv na dolgoročen soobstoj z velikimi zvermi ovirajo tudi zelo polarizirana stališča med ključnimi deležniki in pomanjkanje vsebin o konfliktih med človekom, volkom in rjavim medvedom tako v formalnem kot tudi neformalnem izobraževanju. S sistemsko vpeljavo vsebin v redno izobraževanje in omogočeno izmenjavo izkušenj s prakso želimo doseči bistven cilj projekta – izboljšati soobstoj in prispevati k dolgoročni ohranitvi volka in medveda, kakor tudi kmetijstva.
Cilji
Glavni cilj:
- Izboljšati sprejemanje in soobstoj med ljudmi, volkovi in rjavimi medvedi v Sloveniji z uporabo zaščitnih ukrepov za zmanjšanje konfliktov.
Ostali cilji:
- Zagotoviti dolgoročno ohranitev volkov in rjavih medvedov, kakor tudi kmetijstva na območju Slovenije;
- Zmanjšati konflikte, ki nastanejo med ljudmi in velikimi zvermi;
- Nadgraditi obstoječe zaščitne ukrepe in razviti nove pristope za varovanje večjih pašnih živali in pašo na planinah;
- Vključiti posodobljene in nove rešitve za zaščito pašnih živali v novo skupno kmetijsko politiko;
- V sodelovanju s kmetijami, šolskimi centri in univerzami razviti izobraževalne module z namenom prenosa znanja med prakso in izobraževanjem ter sistemsko urediti pridobivanje teh znanj v sklopu rednega izobraževanja.
Vrednost projekta: 4.991.707,75 €
Finančni prispevek EU: 3.743.780, 81 €