Informacije
Usklajevanje odnosa med gozdom in rastlinojedo divjadjo – priprava letnih načrtov lovsko upravljalskih območij za leto 2017
Datum objave: 27.3.2017
Ljubljana, 27.3.2017 V zadnjih dneh na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) opažamo več objav v medijih na temo načrtovanja odstrela rastlinojede divjadi za leto 2017. Z namenom razjasnitve nekaterih polresničnih in neresničnih trditev v medijih smo pripravili nekaj podrobnejših informacij na to temo. ZGS je kot strokovna institucija zadolžen za pripravo osnutkov predlogov letnih načrtov lovsko upravljalskih območij (LN LUO), predloge pa določijo območni sveti ZGS, v katerih ZGS zastopa eden od devetih članov. Predlog se posreduje na resorno ministrstvo in minister na podlagi predloga ter prispelih mnenj določi LN LUO. Potek izdelave Letnih načrtov LUO za 2017 ima temelj v podzakonskem aktu (Pravilnik o načrtih za gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo (Ur. l. RS, št. 91/10)) s sledečimi glavnimi opravili in roki:
Opravilo | Rok – predpisani in/ali priporočeni* |
Pregled letnega odstrela in izgub v LUO | 31. januar |
Oddaja uradnih evidenc lovskih organizacij | 10. februar |
Izdelava analiz in »predosnutka« načrta ter usklajevanje z OZUL | 10. marec* |
Določitev osnutka na strokovnem svetu OE ZGS | 15. marec* |
Javna predstavitev načrta | 31. marec |
Določitev predloga na Svetu OE ZGS | 5. april |
Oddaja načrta v sprejem na MKGP | 10. april |
Odgovori na pogosta vprašanja
V nadaljevanju navajamo tudi nekaj odgovorov na najpogostejša konkretna vprašanja, ki jih dobivamo od medijev in različnih deležnikov v procesu načrtovanja gospodarjenja z divjadjo v Sloveniji:Na podlagi katerih strokovnih podlag je ZGS določil izhodišča za pripravo osnutkov predlogov letnih načrtov za lovsko upravljavska območja (LN LUO) za leto 2017?
Spodaj naštevamo strokovne podlage, ki so ZGS služile pri opredelitvi izhodišč za pripravo osnutkov predlogov LN LUO za leto 2017:- analiza stanja poškodovanosti gozdnega mladja od rastlinojede parkljaste divjadi v letih 2010 in 2014,
- analiza prehranskih možnosti,
- analiza dolgoletnih popisov objedenosti gozdnega mladja v preteklih desetletjih,
- analize izvrševanja ukrepov upravljanja z divjadjo,
- analiza izvrševanja ukrepov v življenjskem okolju divjadi,
- ocena stanja populacij parklarjev,
- ocene usklajenosti divjadi z okoljem,
- trendi glede izgub divjadi, škod po divjadi,
- trendi glede telesnih mas ter rogovja,
- ocena zdravstvenega stanja populacij divjadi,
- analize stanja gozdov,
- letnih poročila o gozdovih in podobno.
Ali so kmetje res za odstrel, lovci in stroka pa proti?
Število lastnikov gozdov v Sloveniji se približuje številki 500.000, le v 30 % gre za lastnike s kmečkih gospodarstev, večina je mestnih prebivalcev, ne smemo pozabiti niti na pravne osebe. Lastniki slovenskih gozdov so torej zelo različni in imajo na gozd različne poglede ter različna pričakovanja. Pretirano posploševanje njihovih pogledov, želja in interesov je neprimerno, edini način za odgovorno načrtovanje razvoja gozdov in populacij gozdnih živali pa proces usklajevanja posameznih interesov.Ali je direktor ZGS predpisal območnim enotam ZGS povečanje odstrela parkljarjev oz. jelenjadi?
ZGS je pravno gledano enoten zavod, za katerega je odgovoren njegov direktor. Med drugim je odgovoren za strokovno delo z gozdovi v smislu načel trajnosti (gozdarji ga imajo zapisanega že 303 let kot osnovno etično načelo dela z gozdovi), sonaravnosti in mnogonamenskosti. Letos je direktor ZGS Damjan Oražem na podlagi obširne analize s strani Strokovnega sveta ZGS dal nekatere usmeritve območnim načrtovalcem z namenom poenotenja pristopa k aktualnim problemom v gozdovih. Rezultat tega je naš letošnji predlog LN LUO, ki po različnih LUO predlaga med 3 in 25 % višji načrt odstrela v primerjavi z letom 2016.Ali bodo lovci morali v Belokranjsko-kočevskem lovsko upravljavskem območju skladno z navodili direktorja letos postreliti 1000 jelenov in košut več kot lani?
Ne. V Sloveniji je 15 lovsko upravljavskih območij (LUO) in v kolikor bi bili potrjeni vsi letni načrti za LUO skladno z omenjenimi izhodišči, bi bil potreben na nivoju Slovenije odvzem dodatnih 1.194 osebkov jelenjadi oz. skupaj 8.895 osebkov, kar znaša 16 % dvig glede na lanski načrt. Ne gre pozabiti, da je dopustna toleranca pri izvedbi plana 15 % in da je bila realizacija npr. lanskega plana odstrela jelenjadi v tem LUO le 91%. Največje povečanje plana odstrela je res v Kočevsko-Belokranjskem LUO, a povečanje plana v višini 1.194 je razporejeno še na druga območja. Večina povečanja odstrela bo realiziranega v loviščih s posebnim namenom (LPN), ki so v upravljanju ZGS, ne pa v loviščih lovskih družin. Pri srnjadi gre pri naših osnutkih celo za znižanje načrta za 371 živali oz. skupaj 41.907 osebkov. Pri tem posebej opozarjamo na dve dejstvi:- s predlaganim povišanim odstrelom jelenjadi in njegovo novo strukturo bi v tej fazi zajezili širjenje populacije.
- Ukrep je zaradi upoštevanja realnih možnosti odstrela s strani lovcev milejši, kot bi bil potreben v tem trenutku za korenitejše zmanjševanje populacije.