Poteka akcija "Skupaj ustavimo javorov rak!" - vabljeni k udeležbi izobraževanj in ekskurzij!
Datum objave: 26.10.2018
Javorov rak prizadane najvrednejši del debla. Lastnike gozdov in ostale zainteresirane v oktobru in novembru 2018 vljudno vabimo na izobraževanja in ekskurzije, ki jih v 6 območnih enotah ZGS izvajamo sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije.
Ena izmed tujerodnih vrst bolezni, ki bi lahko povzročile večjo škodo v slovenskih gozdovih, je gliva Eutypella parasitica, ki povzroča javorov rak. Javorov rak lahko prizadene vse vrste javorov, in sicer najvrednejši del debla. Večina rakov se razvije v spodnjem delu debla (do višine 2,5 m), gliva se razrašča v skorji in lesu, ki ga tudi razgrajuje. Raziskovalci navajajo skoraj 50-odstotne izgube prodajnega volumna - bolezen je zato pomembna zaradi ekonomske pa tudi ekološke škode, ki jo povzroča. Ker je bil javorov rak v evropskem prostoru prvič odkrit in verjetno prvič vnesen v Sloveniji, je naša dolžnost, da zmanjšamo škodljivi potencial te bolezni.
Da bi omejili njegovo širjenje, v okviru projekta LIFE ARTEMIS - osveščanje, usposabljanje in ukrepanje za invazivne tujerodne vrste v gozdu v letih 2018 in 2019 izvajamo akcijo Skupaj ustavimo javorov rak!, ki bo povezala lastnike gozdov, gozdarske strokovnjake in obiskovalce narave s skupnim ciljem omejevanja te bolezni. V okviru akcije je izšla brošura Skupaj ustavimo javorov rak!, v kateri so na voljo podatki in navodila za ravnanje v primeru, da javorov rak opazite v gozdu.
Lastnike gozdov in ostale zainteresirane v oktobru in novembru 2018 vljudno vabimo na izobraževanja in ekskurzije, ki jih v 6 območnih enotah ZGS izvajamo sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije.
Termini usposabljanj in več informacij: podstran "Skupaj ustavimo javorov rak!"
Fotografije izobraževanja: Simon Zidar, Gozdarski inštitut Slovenije