Pohorka - predstavljeni rezultati štiriletnega projekta
Datum objave: 24.10.2023
12. oktobra 2023, je na Kopah potekala zaključna konferenca projekta Pohorka - Vizija Pohorje 2030 - Izboljšanje stanja traviščnih, vodnih in manjšinskih gozdnih habitatov ter zagotavljanje mirnih con na Pohorju. Na zaključni konferenci smo vsi projektni partnerji predstavili izvedene aktiv
12. oktobra 2023, je na Kopah potekala zaključna konferenca projekta Pohorka - Vizija Pohorje 2030 - Izboljšanje stanja traviščnih, vodnih in manjšinskih gozdnih habitatov ter zagotavljanje mirnih con na Pohorju.
Na zaključni konferenci smo vsi projektni partnerji predstavili izvedene aktivnosti v okviru projekta skozi celotno obdobje izvajanja, v okviru katerega smo nadgradili aktivnosti preteklih projektov z namenom trajnega ohranjanja narave z značilnimi habitatnimi tipi ter redkimi živalskimi vrstami na območju Pohorja v sobivanju z ljudmi.
Z varstvenimi ukrepi smo zagotovili ustrezno upravljanje s 7 habitatnimi tipi ter izboljšali ohranitveno stanje habitata za 6 živalskih vrst.
ZGS je v projektu Pohorka – deloval na naslednjih varstvenih ciljih: (1) bukovi gozdovi, (2) barjanski gozdovi, (3) kisloljubni smrekovi gozdovi od montanskega do alpinskega pasu, (4) javorovi gozdovi v grapah in pobočnih gruščih ter (5) divji petelin. Na neposredne aktivnosti so bile pri gozdnih habitatnih tipih usmerjene predvsem v oblikovanje ekocelic brez ali z ukrepanjem, kjer smo v primeru prvih predvsem zagotavljali povezljivost habitatnih tipov in ohranjanje genetskega fonda, v primeru drugih pa izboljševali strukturo in funkcije HT ter pripomogli k uravnoteženju razvojnih faz. Tako je na terenu bilo izločenih 76 ekocelic v skupni površini nekaj več kot 176 ha, postavljenih je bilo 7.772 m lesenih ograj in posajenih 28.500 sadik gozdnega drevja.
V okviru varstvenega cilja Divji petelin smo izvajali gozdarski nadzor, katerega namen je bil povečati prisotnost na terenu in predvsem preko opozarjanja ter osveščanja vplivati na zmanjšanje motenj v naravi. Projekta ekipa je tako opravila 594 ur gozdarskega nadzora, večino čez vikende, ko so kršitve tudi najbolj pogoste.
Poleg neposrednih aktivnosti smo izvajali in koordinirali izvedbo fitocenoloških študij (3), pripravili smo razstavo o bukovih gozdovih Pohorja, pripravili smo računalniško aplikacijo za spremljanje problema pomlajevanja v smrekovih gozdovih, kakor tudi podlage za vpenjanje projektnih ukrepov / rezultatov v sistem gozdno-gospodarskega načrtovanja. Na ta način smo dosegli trajnost projektnih rezultatov.
Poleg projektne ekipe so pri načrtovanju, kabinetnih delih, delavnicah, preverbah in delu na terenu, koordinaciji izvajalcev ter nadzoru sodelovali tudi strokovni sodelavci ZGS, revirni gozdarji, tehnično osebje, brez katerih izvedba projekta ne bi bila možna. Zahvala gre tudi podjetju SiDG – Slovenski državni gozdovi, ki je prepoznalo pomembnost projekta in nam pomagalo pri izvedbi postavitve ograj na terenu.
Vrednost projekta je znašala 2.182.741,55 EUR. Naložbo sta sofinancirala RS (Ministrstvo za naravne vire prostor) in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt se je izvajal v obdobju med leti 2019 in 2023.
Podrobnejša predstavitev izvedenih ukrepov: prezentacija.
Video posnetek postavljene ograje: video.
Pripravil: Davorin Rogina (ZGS) in projektni partnerji.
Avtorji fotografij: Aleš Rupreht, Jasmina Pungartnik, Urška Sušnik.