Preskoči na vsebino
Informacije

Podnebne spremembe in svetovna dediščina v Sloveniji

Datum objave: 5.11.2021

20. oktobra 2021 je v mestni galeriji Magazin v Idriji potekal posvet o podnebnih spremembah in svetovni dediščini v Sloveniji, ki ga je kot zaključni dogodek letošnjega cikla Odsevov srebrnega časa organiziral Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija.

Na posvetu so sodelovali slovenski strokovnjaki s področja kulturne dediščine in podnebnih sprememb, ki so uvodoma predstavili perečo problematiko o negativnem vplivu klimatskih sprememb na stanje ohranjenosti svetovne dediščine v Sloveniji. V nadaljevanju pa so upravljalci svetovne dediščine v Sloveniji predstavili vpliv klimatskih sprememb na spomeniška območja, za katere skrbijo. Na posvetu v Idriji so sodelovali predstavniki vseh spomeniških območij v Sloveniji: Škocjanskih jam, Prazgodovinskih kolišč okoli Alp, kamor sodijo tudi kolišča na Ljubljanskem barju in na Igu, Dediščine živega srebra Almaden in Idrija v Idriji, Starodavni in prvobitni bukovi gozdovi Karpatov in drugih delov Evrope, Pragozda Krokar in gozdnega rezervata Snežnik ter spomeniško območje del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Prispevek o UNESCO bukovih gozdovih v Sloveniji sta pripravila Miha Varga iz centralne enote Zavoda za gozdove Slovenije ter Katarina Groznik-Zeiler iz Ministrstva za okolje in prostor. Prvi je prispevek tudi predstavil na posvetu.

Ob posvetu, ki ga sofinancira Slovenska nacionalna komisija za Unesco, pa je izšla tudi publikacija, v kateri so v pisni obliki združeni prispevki govorcev na posvetu - Podnebne spremembe in svetovna dediščina v Sloveniji. Na posvetu je izšel tudi Katalog likovnih izdelkov UNESCO ASPnet šole, Osnovne šole Sp. Idrija, ki je bil izdan ob priložnostni razstavi.


NA VRH
MENI Meni Meni
NA VRH SKRIJ NA VRH
NA VRH NA VRH