Zavod za Gozdove Slovenije http://www.zgs.si/ en.UTF-8 ZGS Fri, 13 Sep 2024 19:29:03 +0200 Fri, 13 Sep 2024 19:29:03 +0200 Aktualno ZGS Novice news-1009 Mon, 09 Sep 2024 10:50:19 +0200 Gozdarji na festivalu poklicev index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=1009&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=330231e3cea4cde68485c8b5ab0140f9 Promocija gozdarstva in poklicev v gozdarstvu, je pomembna za mlade, ki postopoma vstopajo v obdobje vpisa v srednjo šolo in njihovo izbiro nadaljnjega izobraževanja.

Tega se zaposleni na ZGS OE Kočevje dobro zavedamo, zato smo se v začetku septembra že drugič aktivno vključili v organizacijo Festivala poklicev. Med predstavljenimi 34 poklici smo na najbolj zeleni in privlačni stojnici predstavili poklica revirni gozdar in gozdar načrtovalec.

Festival poklicev je v Športni dvorani Kočevje obiskalo več kot 550 učencev 9. razredov osnovnih šol od Loškega Potoka, Velikih Lašč, Ribnice, Kočevja vse do Fara ter dijakov 3. letnikov Gimnazije in srednje šole Kočevje.

Jure, Aljaž, Sara, Lara in Tina, zaposleni na OE Kočevje, upamo, da nam je uspelo narediti dober prvi vtis in navdušiti katerega od obiskovalcev naše stojnice, da se nam v prihodnje pridruži kot gozdarski strokovnjak, sodelavec.

]]>
Novice
news-1003 Fri, 23 Aug 2024 14:28:29 +0200 Krepitev sodelovanja z Mongolijo na področju gozdarstva in sodelovanje v projektu »Changing the image of forestry in Mongolija« index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=1003&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=36ab3df9d35e357e413ac60cce9bd8d4 Ob državniškem obisku predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar v Mongoliji so potekale tudi aktivnosti na področju gozdarstva v katere sta bila aktivno vključena predstavnika Gozdarskega instituta Slovenije in Zavoda za gozdove Slovenije, dr. Nike Krajnc in dr. Aleš Poljanec. Glavni namen obiska je bil podpis memoranduma o sodelovanju na področju gozdarstva med Agencijo za gozdove Mongolije, Gozdarskim institutom Slovenije ter Zavodom za gozdove Slovenije.

Obisk pa je bil namenjen tudi izvedbi zadnjega izobraževanja gozdark v okviru projekta »Changing the image of forestry in Mongolija«, ki ga financira Ambasada RS v Pekingu v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči. Glavni namen projekta »Changing the image of forestry in Mongolija« je krepitev gozdarskega sektorja v Mongoliji z aktivno udeležbo gozdark pri uvajanju trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v Mongoliji. V projekt je bilo vključenih že več kot 400 gozdark in gozdarjev iz različnih regij Mongolije. Gozdarski strokovnjaki iz Slovenije smo predstavili trajnostne vidike gospodarjenja z gozdovi, možnosti vključevanja žensk v aktivnejše gospodarjenje z gozdovi in sonaravne prakse obnove gozdov.

Poleg projektnih aktivnosti smo se udeležili tudi Svetovnega foruma žensk, kjer smo s predsednico Republike Slovenije dr. Natašo Pirc Musar predstavljali trajnostne prakse gospodarjenja z gozdovi na okrogli mizi »Involvement of local communities in reaching sustainable development agenda«.

Na uradnem sprejemu slovenske delegacije sta tako predsednik Mongolije Ukhnaa Khurelsukh, kot predsednica Republike Slovenije dr. Natašo Pirc Musar poudarila pomen prenosa trajnostnih praks gospodarjenja z gozdovi iz Sloveniji v Mongolijo. Mongolija namenja veliko pozornost gozdarstvu, saj namerava v naslednjih letih za program »3 bilion trees« nameniti 3 % BDP.

Trajnost, sonaravnost, večja vključenost žensk ter promocija gozdarstva so vsebine, ki bodo povezovale slovenske in mongolske gozdarke in gozdarje tudi v prihodnosti.

]]>
Novice
news-1001 Wed, 14 Aug 2024 09:06:28 +0200 V spomin in zadnje slovo sodelavcu in prijatelju mag. Janku Mehletu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=1001&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=3bf162ba3d89dc038b489aae413936cd V ponedeljek 12. avgusta, sredi tega vročega in na videz dolgočasnega poletja, je sodelavke in sodelavce Zavoda za gozdove Slovenije ter velik krog prijateljev in znancev presunila tragična novica o smrti našega Janka Mehleta.

Mag. Janko Mehle je pričel z delom na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) v začetku leta 2006, prej je opravljal delo direktorja strokovnih služb Lovske zveze Slovenije. Na ZGS je po izvedenem razpisu takoj postal vodja Službe za Lovišča s posebnim namenom (LPN) v ZGS, hkrati pa je bil tudi operativni vodja LPN Ljubljanski vrh ter je to delo opravljal vse do žalostnega avgustovskega ponedeljka …, ko so se po kratki in hudi bolezni za vedno mirno zaprle njegove oči, dva dni preden bi praznoval svoj 58. rojstni dan.

Janko je bil vse od mladosti »človek Narave«, v skrivnosti le-te ga je vpeljal njegov mentor, vzornik, prijatelj in predvsem oče, cenjeni prof. dr. Janez Mehle, dr. vet. med. V skrivnostnih pohodih po naravnem okolju Primorske in predvsem Gorenjske, kjer je družina Mehle bivala v Jankovih mladostnih in malo manj mladostnih letih, ga je naučil »slišati in videti« lepote našega prekrasnega ohranjenega naravnega okolja ter njenih živih delov, kamor so seveda sodile tudi prostoživeče živali. Janko je diplomiral in magistriral na Univerzi v Ljubljani, Biotehniški fakulteti, Oddelku za gozdarstvo in obnovljive naravne vire. Tako je že v času študija gozdarstva (kakopak!) postal navdušen tudi nad trajnostno rabo naravnih virov v obliki upravljanja divjadi. Izbor njegovih delovnih mest ni bil zato nikoli naključen, temu je posvetil po končanem magistrskem študiju celotno poklicno kariero, ki se ni omejila le na 8 urni delavnik, pač pa tudi na ves njegov prosti čas. Divjad in lovstvo sta bila njegovo poslanstvo, njegov »modus vivendi« - način življenja.

Ko se je v letu 2006 kot vodja oz. »koordinator« LPN v ZGS pridružil Zavodu, smo sicer poznali njegov dotedanji delovni opus in reference, dobili pa smo mnogo več, sodelavca, kolega in prijatelja, ki je svoje delo opravljal s karizmo in neizmernim znanjem, ki ga je črpal tudi iz znanja tujih jezikov in z mednarodnim sodelovanjem. Tega so mu priznavali sodelavci na lovskem področju znotraj ZGS, kot tudi zaposleni v zunanjih institucijah ter državnih organih v Sloveniji in tujini. Njegov način dela je bil njemu svojstven, ponotranjen, za stranskega opazovalca morda celo nekoliko premalo dinamičen, a je znal s svojo strokovnostjo in povsem nekonfliktnim, mirnim stilom, prežetim s svojevrstnim humorjem, na njemu svojstven način doseči vse cilje in rezultate. Pri njem je veljala znana misel »manj je več«. Z njim se v dobi »polnoletnosti« njegovega dela na ZGS preprosto ni bilo moč spreti. Lahko si kot njegov sodelavec imel drugačno, celo popolnoma nasprotno mnenje, a je vedno z mirnostjo in argumenti sklenil s sogovornikom zdrav kompromis, v korist Narave in Ljudi.

Janko je kot izjemen strokovnjak po pooblastilu resornega ministrstva in v imenu svojega delodajalca zastopal ime ZGS leta in leta pri posredovanju znanja s področja divjadi in lovstva na mlajše rodove - lovske pripravnike, ki so opravljali lovski izpit na ZLD Gorenjske in ZLD Ljubljana, več kot 15 let je bil član državne izpitne komisije za opravljanje lovsko čuvajskih izpitov, bil je član državne CIC komisije za ocenjevanje trofej velike divjadi ter vse od leta 2019 tudi predsednik sekcije oponašalcev jelenjega rukanja in aktivni sodnik na meddržavnih, državnih in regijskih tekmovanjih s tega področja. V časih njegove predsednikovanja so člani sekcije iz Slovenije dosegali izjemne rezultate na tekmovanjih v evropskem merilu.

Janka bomo neizmerno strokovno in osebnostno pogrešali, bil je preprosto ČLOVEK do sogovornika, do živali pa je gojil visoko strokoven in nadvse zeleno etičen odnos! Za njegov delovni prispevek v razvoju in delovanju LPN smo mu hvaležni, njegov včasih otožni ali pač morda zgolj hudomušni izraz na obrazu pa nam bo ostal v trajnem spominu.

Hvala ti Janko, sodelavec, kolega in mnogim prijatelj, naj ti bo ob tem zadnjem slovesu lahka slovenska gruda, izkoristi pa v svoji post življenjski etapi vsaj zadnjič privilegij izbora najboljših stojišč pri upravljanju z divjadjo daleč tam gori med zvezdami! Nekega dne se zopet snidemo, do takrat pa vemo, da smo s tvojim pogledom od zgoraj na varnem, da paziš na nas in da nas usmerjaš na pravo pot, ki bo poleg ljudi dobra tudi za naravo in živalski svet!

Zavod za gozdove Slovenije, sodelavke in sodelavci, njegovi hčerki edinki Špeli, vsemu sorodstvu ter drugim njegovim najbližjim izrekamo iskreno in globoko sožalje!

 

Marko Jonozovič za Zavod za gozdove Slovenije

 

]]>
Novice
news-999 Tue, 30 Jul 2024 15:48:39 +0200 Vabljeni na sejem AGRA 2024 index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=999&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=4125c1452851701e4b1ba1edc19e80b6 Zavod za gozdove Slovenije bo od 24. do 29. avgusta 2024 sodeloval na 62. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni. Osrednja prireditev Zavoda za gozdove Slovenije bo tudi tokrat že tradicionalno 24. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, ki bo potekalo na gozdarski dan, v nedeljo, 25. avgusta 2024. Na tekmovanju bo sodelovalo 14 ekip iz vse Slovenije z več kot 50 tekmovalci. Ob gozdarski brunarici in drevoredu, ki jo obkroža, se bodo obiskovalci srečali z gozdarkami in gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije. Predstavili jim bodo sonaravno upravljanje z gozdovi in kako z uporabo digitalnih orodij, novih tehnologij in raziskav učinkoviteje načrtujejo razvoj gozdov, da bodo uspešneje kljubovali podnebnim spremembam. Na pregledovalniku si bodo lahko ogledali podatke za svoj gozd ali kratke filme o varnem delu z motorno žago in invazivnih rastlinah.    

ZGS letos praznuje 30 let delovanja in 50 let gozdnih učnih in tematskih poti v Sloveniji. V okolici brunarice bodo predstavljene letošnje najboljše gozdne učne poti, obiskovalci pa bodo lahko na gozdnih delavnicah z vsemi čutili spoznavali gozd in življenje v njih.

Podrobnejši program Zavoda za gozdove Slovenije na sejmu AGRA 2024

  • sobota, 24. 8. – Slavnostna zasaditev drevesa v sejemskem drevoredu 
    Predstavniki ZGS bodo po otvoritveni slovesnosti sodelovali pri tradicionalni slavnostni zasaditvi drevesa v sejemskem drevoredu z gostujočo državo Bolgarijo.  
     
  • nedelja, 25. 8. 2024, od 10. do 18. ure – 24. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov
    Na demonstracijskem prostoru ZGS se bodo pomerili najbolj spretni in hitri lastniki gozdov v delu z motorno žago. Namen tekmovanja je popularizacija varnega in učinkovitega dela v gozdu ter predstavitev sodobnih naprav in varovalne opreme, ki je poleg znanja pogoj za varno, zdravo in učinkovito delo v gozdu. Ob 10. uri bo otvoritev tekmovanja, ob 17. uri pa bo podelitev priznanj in nagrad najboljšim. 
     
  • od ponedeljka do srede – Demonstracije varnega dela z motorno žago
    Dvakrat dnevno bodo na poligonu ZGS potekale demonstracije varnega dela z motorno žago. Usposobljeni inštruktorji ZGS bodo na voljo tudi za vprašanja in nasvete glede varnega dela v gozdu.
     
  • torek, 27. 8. – Zvoki slovenskih pragozdov in gozdnih rezervatov
    Inovativna predstavitev projekta, s katerim želimo laično javnost popeljati na neinvazivni obisk sicer zaščitenih gozdnih površin s pomočjo računalniško obdelanih zvočnih posnetkov in domiselnih vizualizacij.
     
  • Predstavitev v gozdarski brunarici in drevoredu 
    Pred gozdarsko brunarico se bodo obiskovalci lahko srečali z gozdarkami in gozdarji, ki bodo odgovarjali na njihova vprašanja ter jih seznanjali z aktivnostmi Zavoda za gozdove Slovenije. Z aktivnostmi gozdne pedagogike (med vikendom bodo ob 11. in 15. uri potekale posebne delavnice)  bo obisk zanimiv tudi za šolsko in predšolsko mladino. Na ogled bodo filmi s področja gozdarstva ter predstavljeni mednarodni projekti, v katerih ZGS aktivno sodeluje.
]]>
Novice
news-997 Mon, 22 Jul 2024 16:57:10 +0200 Ministrica Čalušić si je ogledala požarišče na Trstelju index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=997&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=1cf928bafc886e68309077fb5a472106 Predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) in župan občine Komen Erik Modic so ministrici za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateji Čalušić predstavili zadnje ugotovitve o poškodovanosti gozda zaradi požara na Trstelju. Požar, ki je 18. julija zajel pobočje hribov Trstelj in Kačnik, je po zadnjih ocenah zajel približno 90 ha mešanega gozda.  Delo in vlogo Zavoda za gozdove Slovenije pri intervenciji je predstavil dr. Aleš Poljanec, pomočnik direktorja za strokovne zadeve na ZGS: »Ob požarih, ko se sproži državni načrt ukrepanja ob velikih požarih, se med drugimi aktivira tudi Zavod za gozdove Slovenije. Naša vloga je, da z vsem znanjem o gozdu, poznavanjem terena in pa tudi z gozdarskimi kartami podpiramo intervencijske enote in jih usmerjamo. V zadnjih dveh požarih smo dobili tudi dodatne naloge. Konkretno v tem požaru smo skupaj s Slovenskimi državnimi gozdovi in nekaterimi drugimi izvajalci koordinirali čiščenje protipožarnih prometnic, skrbeli za prevoznost, da bi lahko intervencijska vozila, če bi se požar širil proti vzhodu, lažje dostopala.«

Prav vzpostavljanje in vzdrževanje protipožarnih prometnic je v praksi zaradi razdrobljenega lastništva gozdov zelo zapleteno. Zato si ZGS želi, da bi na tem področju našli sistemsko rešitev, ki bi na požarno izpostavljenih območjih omogočala vzpostavitev mreže protipožarnih prometnic za lažji dostop intervencijskim vozilom v primeru požarov in lastnikom gozdov. 

Ministrica Čalušić je ob obisku poudarila, da se narava obnavlja počasi in da je obnova gozdov dolgotrajen proces. S ponavljajočimi se požari se krepi zavedanje o pomenu dolgoročne zaščite in trajnostnega upravljanja gozdov, ki je ključno za ekološko ravnovesje in zaščito pred prihodnjimi naravnimi nesrečami. Ob tej priložnosti je ministrica dejala: »Danes sem si ogledala pogorišče na Krasu in se seznanila s tem, kako so ob požaru potekali postopki. Glavna ugotovitev je, da imamo dober sistem za gašenje požarov, zato bi se rada v prvi vrsti zahvalila vsem intervencijskim skupinam, civilni zaščiti za reševanje, gasilcem in nenazadnje tudi veliki strokovni podpori Zavoda za gozdove za njihovo hitro aktivacijo.« 

Župan občine Komen pa je izpostavil izziv zaraščanja Krasa in kmetijskih površin. Pozval je k sistemskim spremembam na nivoju države, saj je sečnja le kratkotrajna rešitev. Edina trajnostna rešitev je po njegovem mnenju kmetijstvo in živinoreja, vendar je to v upadanju. Zato sta se z ministrico Čalušić zavezala k skupnem reševanju težave trajnega zaraščanja kmetijskih zemljišč.
 

]]>
Novice
news-994 Fri, 19 Jul 2024 07:35:11 +0200 Leto po vetrolomu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=994&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=08176dbf5ab19825d4c1b64b2d225cca Danes mineva eno leto od vetroloma, ki je močno prizadel gozdove v dolinah Radovna, Krma in Kot.  V enem letu je bilo na tem območju posekanih približno 40.000 m3 lesa, kar predstavlja več kot 1.300 polnih gozdarskih tovornjakov. Približno 10.000 m3 lesa listavcev še vedno leži na tleh – nekaj površin je nedostopnih zaradi strmih, skalovitih terenov, nekaj površin pa je še v postopku sanacije. Glavnina sanacije vetroloma bo zaključena do konca julija in s 1. avgustom bo cesta v Krmo spet odprta. 
Letos v jeseni se bo na teh površinah zasadilo 6.000 sadik gozdnega drevja, s sadnjo bomo nadaljevali tudi v prihodnjih letih. 
 

]]>
Novice
news-992 Tue, 16 Jul 2024 11:40:40 +0200 Dve leti po požaru na Krasu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=992&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=39a80141695c703aa9aea00df60c5dae Minevata dve leti od največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije, ko je na Krasu pogorelo več kot 3700 ha površin, od tega več kot 2900 ha gozdov. V dobrem letu in pol po začetku obnove gozdov so ukrepi za prvo prioriteto izvedeni 40-odstotno, kar je zelo dober rezultat. Obnova poškodovanega gozda s sadnjo se je začela že konec leta 2022. Do sedaj je bilo s sadnjo obnovljenih 34,06 ha gozda od v letu 2023 načrtovanih 30 ha ali 113 %. Letos je bilo do aprila obnovljenih še dodatnih 11 ha gozdov. Skupaj je bilo posajenih 51.790 sadik, od tega večino puhastega hrasta (21.590) in črnike (16.150), trokrpega javorja (7.060), gradna (2.000), koprivovca (1.790) in topokrpega javorja (200) ter 3.000 sadik črnega bora (samo v gozdovih RS).

Na 45,5 hektarja gozda je bilo posajenega 6,9 tone želoda cera (3,8 t) in puhastega hrasta (3,1 t),  setev z zagrinjanjem lahkega semena pa je bila opravljena na 130 ha gozda, torej skupno 175,5 ha. Načrt sanacije predvideva setev semena na skupno 310 ha. Skupno je bilo porabljenih 1.340 kg lahkega semena različnih avtohtonih vrst – maklena (500 kg), trokrpega in topokrpega javorja (340 kg), lipe (250 kg), lipovca (160 kg) ter koprivovca (65 kg) in kraškega gabra (25 kg). V Brestoviški dolini je decembra 2023 na enem hektarju gozda poskusno potekala setev s semenskimi kroglicami, z brezpilotnimi letalniki – droni. 

Do sedaj je bilo največ obnovitvenih del izvedenih v občinskih ter državnih gozdovih, manjši delež pa v zasebnem lastništvu. Zato nameravamo v letu 2024 obnovo s sadnjo usmeriti predvsem na površine v zasebni lasti.

Ukrepi na najbolj prizadetih območjih

Ukrepe obnove je Zavod za gozdove Slovenije v Načrtu sanacije požara Goriški Kras razdelil v tri prioritete glede na obseg poškodb, poudarjenost funkcij gozdov, gozdna rastišča in glede na ogroženost gozda. Zaradi močne regeneracijske sposobnosti ter sposobnosti poganjanja iz panjev in korenin ocenjujemo, da se bo večina površine gozdov listavcev obnovila po naravni poti. Obnova povsem pogorelih monokultur iglavcev pa bo otežena in dolgotrajnejša, zato je na teh površinah predvidena pretežna obnova s sadnjo oz. setvijo, ki  bo potrebna na približno 900 ha gozdov, od tega v prvi prioriteti ukrepov na okrog 560 ha. Po naravni poti pa se bo obnovilo približno 2.000 ha gozdov.

Požar je zbudil veliko zanimanje prostovoljcev, ki so se zelo množično odzvali na organizirane akcije obnove. Prve akcija obnove pogorelih gozdov za javnost so potekala že novembra 2022, v letu 2023 pa je Zavod za gozdove Slovenije organiziral 22 akcij obnove s sadnjo in setvijo, ki se jih je udeležilo 4.100 prostovoljcev, še pet akcij je bilo spomladi letos. 

Spremljanje uspešnosti obnove

Zavod za gozdove Slovenije sistematično spremlja uspeh izvedene obnove gozdov s sadnjo sadik gozdnega drevja in setvijo na podlagi podatkov o preživetju in uspevanju posajenih sadik po njihovi 1., 3. in 5. vegetacijski dobi. Ti podatki lahko prispevajo k prepoznavanju kritičnih točk sistema obnove gozdov s sadnjo in omogočajo nadzor operativne izvedbe obnove. Uspešnost obnove s sadnjo na Krasu je bila tako ocenjena s pomočjo deleža preživelih sadik po koncu prve vegetacijske dobe po izvedeni sadnji na vseh objektih sadnje, ki so posajeni v jeseni 2022 in spomladi 2023. Skupno je na Kraškem območju preživelo prvo vegetacijsko obdobje 81 % posajenih sadik, kar je podobno kot na ostalih območjih Slovenije. K temu so pripomogle ugodne vremenske razmere, ki so z obilico dežja, naklonjene ukoreninjanju posajenih sadik in kalitvi posejanega semena. Na požarišču je načrtovano večletno spremljanje naravnega razvoja gozdov ter vpliva požara na gozdna tla in pojava tujerodnih vrst.

Za obnovo namenjenih pol milijona sredstev

V obnovo gozdov je bilo tako v obdobju 2022 in 2023 skupaj vloženih približno 450.000 EUR, od tega približno 288.500 EUR iz integralnega proračuna RS in Gozdnega sklada ter približno 110.000 EUR sredstev iz donacij. Razlika je ovrednoteno delo (po normativih za izvedbo gozdnih del) prostovoljcev in lastnikov gozdov.

Poleg obnove gozdov (poseka in obnove s sajenjem ali setvijo) sanacija gozdov po požaru zajema tudi protipožarno varstvo, vzdrževanje gozdnih prometnic, svetovanje lastnikom gozdov in zagotavljanje varnega dela, ukrepe za vzdrževanje življenjskega okolja divjadi, varstvo pred invazivnimi tujerodnimi rastlinami in spremljanje razvoja gozdov ter izvedenih ukrepov sanacije. Po sklepu ministrstva je bil za najbolj nujen obseg celovite sanacije, ne samo obnove gozdov, dolgoročno namenjenih 12 mio EUR, letna razpoložljiva namenska finančna sredstva denarja pa se določajo na podlagi Programa del in vlaganj v gozdove za tekoče leto in te trenutno zadoščajo za potrebe sanacije gozdov na Krasu.

Na področju protipožarnega varstva smo na območju požarišča v občinah Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Komen načrtovali več protipožarnih ukrepov, financiranih iz evropskih sredstev, ki so jih občine uspešno prijavile na t. i. »PRP razpis« (Javni razpis za podukrep ureditev protipožarne infrastrukture iz PRP). Tako se bo v letošnjem letu in v letu 2025 v občini Miren - Kostanjevica postavilo 4 hidrante in rekonstruiralo več obstoječih protipožarnih poti, v občini Renče - Vogrsko 4 hidrante in izdelalo več protipožarnih poti, v občini Komen 8 hidrantov in 2 izvenletališki pristajališči ter več protipožarnih poti. Letos je bila na območju požarišča že izdelana protipožarna cesta, ki jo je investiral SiDG, ki namerava v prihodnjem letu zgraditi tudi večji vodni vir za potrebe gašenja.

]]>
Novice
news-988 Mon, 17 Jun 2024 12:56:36 +0200 Prenovljen logotip in digitalizacija Zavoda za gozdove Slovenije index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=988&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=3df05021392205c20ab3e72e86220113 Zavod za gozdove Slovenije je v tednu gozdov predstavil prenovljen logotip. V središču ostajata dva stilizirana lista, ki pa sta malo razklenjena, kot simbolno dejanje odpiranja gozdarske javne službe navzven do lastnikov, preostalih deležnikov in javnosti. Teden gozdov 2024 smo obeležili v znamenju 30-letnice ZGS in z geslom sonaravno upravljanje z gozdovi in z inovacijami podprto prilagajanje podnebnim spremembam. Podnebne spremembe postavljajo slovensko gozdarsko šolo pred pomembne izzive. Ta jih uspešno naslavlja s povezovanjem tradicije z novimi spoznanji in inovacijami, ki prinašajo nove rešitve za prihodnje izzive tudi na področju gozdov in gozdarstva. Zgovoren primer tega so npr. setev z droni, uporaba hidrogelov in digitalizacija gozdarstva, ki bodo pomembno pripomogli k upravljanju gozdov v podnebno vse bolj nestanovitnih razmerah.

Celostna grafična podoba in digitalizacija javne gozdarske službe so rezultat napredka projekta eGozdarstvo. V letu 2024 poteka tudi nabava opreme za pisarne, za delo na terenu, zamenjava inštalacij in nadgradnja elektro omrežij v pisarnah. Gozdarji ZGS upe polagajo na digitalizacijo procesov dela in informatizacijo, da bodo imeli v prihodnje manj dela z birokracijo in več časa za delo na terenu. Do dokončnega prehoda na novo celostno grafično podobo bosta v uporabi novi in stari logotip.

Do konca leta 2024 bo prenovljena tudi spletna stran ZGS (www.zgs.si). Poleg sodobnega izgleda bo največja prednost prenovljene strani bolj pregledna vsebina. ZGS ima veliko delovnih področij, obsežen nabor gradiv in 30 let znanj, ki bodo predstavljeni na uporabniku prijazen način.  

Projekt eGozdarstvo je sestavni del naložbe Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva, ki v okviru Načrta za okrevanje in odpornost prispeva k digitalnemu prehodu.

]]>
Novice
news-987 Thu, 06 Jun 2024 15:02:00 +0200 Ministrica Čalušić na obisku v Krakovskem gozdu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=987&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=c8afb7af5185ec74c9020b3d0b0ab0e2 Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić se je s predstavniki vlade mudila na terenskem obisku Posavske regije, kjer si je ogledala tudi znameniti »Cvelbarjev hrast« in Krakovski gozd.  Ministrica Čalušić si je v Malencah ogledala Cvelbarjev hrast, drugi najdebelejši hrast v Sloveniji, evidentiran kot naravna vrednota. Nato je skupaj s predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije in predstavnikom novomeške škofije, ki je večinski lastnik gozda, obiskala Krakovski pragozd, največji strnjeni kompleks nižinskih hrastovih gozdov v Sloveniji, ki obsega 3.000 hektarjev in je del Nature 2000.V osrčju pragozda je 40 hektarjev gozdnega rezervata za raziskovanje naravnih procesov, pomembnega tudi za redke in ogrožene vrste.

Gozdarji so ji predstavili delo in obnovo sušečih se delov gozda v skladu z gozdnogospodarskim načrtom 2016-2025 ter izzive, s katerimi se srečujejo zaradi vpliva podnebnih sprememb. Pomembni ukrepi vključujejo tudi oblikovanje ekocelic in habitatna drevesa. Na območju Krakovskega gozda so izločene štiri ekocelice, kjer se na določenih površinah 20 let ne gospodari, gozd pa je prepuščen naravnemu razvoju v skupni površini 2,17 ha, in dve habitatni drevesi.

Skupno je v Sloveniji izločenih 8.782 ha ekocelic brez ukrepanja, kar pomembno prispeva k ohranjanju biotske pestrosti na Natura 2000 območjih. V obdobju od uveljavitve gozdnega sklada je bilo iz gozdnega sklada v zasebnih gozdovih na ravni celotne Slovenije izločenih 1.454 habitatnih dreves.

]]>
Novice
news-984 Mon, 27 May 2024 10:48:39 +0200 Nagrajujemo dobre prakse v območjih Nature 2000 v Sloveniji index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=984&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=0f565669dc1db53d9d03c999ec065ad8 Evropski dan Nature 2000 v Sloveniji obeležujemo z odprtjem prijav na slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks z dolgoročnimi učinki. Prijavite lahko organizacije, aktivnosti in projekte, sofinancirane iz različnih finančnih mehanizmov, ki upravljajo ali vključujejo eno ali več območij Nature 2000 ter so prinesli pozitivne učinke za varstvo narave v zadnjih petih letih. Pred dvemi leti je premiera slovenske nagrade Natura 2000 izpostavila 6 zmagovalcev, ki so z nagrado dobili dodatno potrditev odličnega dela s strani strokovne žirije. S tem pa tudi prepoznavnost njihovega dela in rezultatov na nacionalnem nivoju in v lokalni skupnosti. Med nagrajenci so tako ljubitelji narave kot znanstveniki; majhne skupine in velika partnerstva; sistemsko delo organizacij, kot tudi posamezne aktivnosti in projekti – vsem pa je bilo skupno doseganje konkretnih rezultatov na terenu. 

S prvo slovensko nagrado Natura 2000 smo v letu 2022 dobili izbor najboljših praks varstva narave v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi za preteklih 18 let Slovenije v Evropski uniji. Zmagovalci so prispevali tudi k delitvi izkušenj varstva narave. Slovenska nagrada Natura 2000 poteka v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji.

Prijave mogoče od 21. maja 2024 naprej. Prvič priložnost tudi za akcije ljubiteljske znanosti.
Priložnost za to, da izpostavimo najboljše slovenske primere različnih dejavnosti in sektorjev za varstvo narave, je ponovno letos. Od 21. maja do 2. septembra 2024 so mogoče prijave na slovensko nagrado Natura 2000 za organizacije, aktivnosti in projekte, ki so v zadnjih petih letih v enem ali več območjih Nature 2000 doprinesli k pozitivnim učinkom varstva narave. Vsi zaineteresirani lahko oddajo prijave na spletnem mestu natura2000.si

Primere dobre prakse je letos mogoče prijaviti v šest različnih kategorij. Letošnja novost je kategorija: ljubiteljska znanost za Naturo 2000. Poleg te so mogoče prijave še v naslednje kategorije: varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji, slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000, družbeno-gospodarske koristi, sodelovanje, komunikacijske akcije za območja Nature 2000.

Nagrajence druge slovenske Nagrade 2000 bo izbrala devetčlanska strokovna žirija, ki jo odlikujejo strokovnjaki, ki poleg raziskovalnega dela postavljajo v ospredje konkretne rezultate na terenu ter sodelovanje in povezovanje med različnimi sektorji, lastniki zemljišč in lokalnimi skupnostmi. S svojim dolgoletnim delom na  različnih področjih pomembno prispevajo k varstvu narave na terenu. Člani strokovne žirije slovenske nagrade Natura 2000 so: Andrej Arih, Javni zavod Triglavski narodni park; mag. Martina Kačičnik Jančar, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave; Aljaž Jenič, Zavod za ribištvo Slovenije; Jana Kus Veenvliet, Zavod Symbiosis; mag. Julijana Lebez Lozej, biologinja; Tomaž Mihelič, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije; mag. Matevž Močnik Grčar, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije; Boris Rantaša, Gozdarski inštitut Slovenije ter doc. dr. Alenka Žunič Kosi, Nacionalni inštitut za biologijo.

Kdo so zmagovalci prve slovenske nagrada Natura 2000?
Prvič je bila slovenska nagrada Natura 2000 podeljena leta 2022. Združila je 18 let dobrih praks več kot 100 organizacij, ki so prispevale k učinkovitemu upravljanju območij Nature 2000 z dolgoročnimi učinki. V petih kategorijah so skupno prejeli 21 prijav, osemčlanska žirija pa je razglasila šest zmagovalcev: Notranjski regijski park; Kozjanski regijski park; Nacionalni inštitut za biologijo; Zavod za gozdove Slovenije; Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, območna enota Celje; Javni zavod Triglavski narodni park. Zmagovalci so poskrbeli za renaturacijo struge Stržena na Cerkniškem jezeru, upravljajo s travniškimi sadovnjaki v Kozjanskem parku, pomembno so prispevali k raziskovanju hroščev v Sloveniji, pomagali so pri preprečevanju škod po velikih zvereh, krepili so sodelovanje s šolami v Biosfernem območju Julijske Alpe ter sodelovali pri upravljanju nahajališča rumenega sleča na Vrhku. Več informacij o zmagovalcih prve slovenske nagrade je dostopnih na tej povezavi.

Natura 2000 je priložnost, da ohranjamo naravno dediščino Slovenije in Evrope
Danes nekaj več kot 37 % Slovenije pokrivajo območja Nature 2000. Kar 70 % slovenske Nature 2000 je v gozdovih, 20 % pa na kmetijskih zemljiščih. Z Naturo 2000 v Sloveniji že 20 let varujemo naravno dediščino slovenskega in evropskega pomena. Z razglasitvijo Nature 2000 pa smo pridobili tudi možnosti črpanja evropskih sredstev za namene njene ohranitve.

Dodatne informacije: Špela Polak Bizjak, 041 390 229
 

]]>
Novice
news-981 Fri, 26 Apr 2024 11:16:00 +0200 Podlubniki so že dejavni v gozdovih index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=981&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=a3162c285b8ce3dfc42548302c9fa9e5 Kljub začasni ohladitvi je nedavno izredno toplo vreme še pospešilo dejavnost podlubnikov, zato Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) poziva lastnike gozdov, da tudi sami spremljajo stanje svojega gozda in o žariščih podlubnikov in podrtih ter polomljenih smrekah preko zime obvestijo svojega revirnega gozdarja. Tisti, ki so za posek poškodovanih dreves že prejeli odločbe ZGS, pa naj čim prej izvedejo posek in posekan les odpeljejo iz gozda. Podlubniki so bili v lanskem letu razlog za dobro tretjino izbranega drevja za posek zaradi sanitarnih vzrokov. Posekanih je bilo več kot 750 tisoč m3 iglavcev, večinoma smreke, pri čemer je ZGS izdal 23.066 odločb za posek žarišč podlubnikov približno 12.800 lastnikom gozdov. To je nekaj več kot v letu 2022, ko je ZGS  izdal 20.152 odločb približno 11.400 lastnikom. Razlogi za obsežne napade podlubnikov v zadnjih desetletjih so v slabši odpornosti smrek na podlubnike zaradi toplih in sušnih poletij, obsežnih naravnih ujm, hkrati pa je večina podlubnikov mile zime tudi uspešno prezimi.

Leto 2023 je bilo najtoplejše v zgodovini in že trinajsto zapored, ki je bilo toplejše od normale. Lanskoletne poletne ujme pa so bile v gozdovih vzrok za obsežna območja poškodovanega drevja, saj je bilo skupno poškodovanega za 1,4 milijona m3 lesa. Na Gozdarskem inštitutu Slovenije so na podlagi dejavnikov, izmerjenih v preteklem letu, z modelom napovedali verjetnost letošnjega sanitarnega poseka smreke. Najbolj so ogrožena gozdnogospodarska območja Slovenj Gradec, Nazarje, Kranj in Ljubljana, v nekoliko manjši meri pa bodo prizadeta tudi druga gozdnogospodarska območja. Za ta namen so izdelali interaktivno karto, na kateri so prikazana območja z večjo in manjšo verjetnostjo pojava žarišč napadov podlubnikov, ki bo v pripomogla k hitrejšemu in bolj učinkovitemu ukrepanju. Povezava: www.zdravgozd.si/karta.aspx    

Hitro ukrepanje zmanjšuje škodo

Revirni gozdarji ZGS pospešeno pregledujejo ogrožene gozdove in lastnikom gozdov z odločbo določajo posek lubadark in močno poškodovanih smrek. Kljub temu zaradi obsežnosti in zamudnosti dela vse smreke in tudi jelke, ki jih je treba zaradi napada podlubnikov ali močne poškodovanosti čimprej posekati, še niso odkrite in določene za posek. Zato ZGS poziva lastnike gozdov, da tudi sami pregledajo svoje gozdove in potrebe po sanitarni sečnji čim prej sporočijo revirnim gozdarjem. Najbolj naj bodo pozorni na sveže podrte in polomljene smreke in jelke. Preverijo naj okolico lanskoletnih sečišč iglavcev, saj so robna drevesa na sečiščih zelo podvržena vetrolomom. 

Poseka lubadark in preko zime polomljenih smrek se lahko lastniki gozdov lotijo, preden jim to z odločbo določi Zavod za gozdove Slovenije. Morajo po o tem predhodno obvestili svojega revirnega gozdarja.

Za zajezitev širjenja podlubnikov in zmanjšanje škode v gozdovih je ključno, da se v prvem delu leta odkrije in poseka čim več lubadark in se jih odpelje iz gozda v lupljenje ali predelavo. Pravočasen posek lubadark je poleg preprečitve širjenja podlubnikov pomemben tudi zaradi ohranjanja vrednosti lesa. Več informacij o ukrepanju za zajezitev širjenja podlubnikov je objavljenih na spletni strani ZGS.

]]>
news-978 Wed, 03 Apr 2024 09:57:29 +0200 Gozdarji za Naturo 2000 index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=978&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=19bd575ddec5317337d70348440941f4 Izobraževalna serija Gozdarji za Naturo 2000 nam v skupno 9 videih in enem priročniku predstavi prizadevanja strokovnjakov za upravljanje z gozdom in lastnikov gozdov za ohranitev narave v slovenskih gozdovih. Vsebine v ospredje postavljajo upravljanje z gozdom v Naturi 2000 in so namenjene predvsem lastnikom gozdov in gozdarjem. V seriji so predstavili tudi štiri ukrepe, za katere lahko zasebni lastniki pridobijo sredstva iz Gozdnega sklada.

Serijo so pripravili v Zavodu Štirna v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije v LIFE integriranem projektu za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji. Skupno so k sodelovanju povabili 19 sogovornikov, med katerimi so strokovnjaki za upravljanje z gozdom in tudi lastniki gozdov.

Gozdovi pokrivajo 58 % Slovenije. Območja Nature 2000 pokrivajo malo manj kot polovico slovenskih gozdov. Več kot dve tretjini slovenskih območij Nature 2000 je v gozdovih (70 %). V slovenskih gozdovih prevladujejo listavci (55,7 %), 44,3 % je iglavcev. Med drevesnimi vrstami prevladujeta bukev (33 %)
in smreka (30 %). V gozdovih v območjih Nature 2000 pa se ukrepi pogosto načrtujejo za vrste hroščev (npr. bukov kozliček) in gozdnih ptic (divji petelin, koconogi čuk, triprsti detel).

V izobraževalni seriji Gozdarji za Naturo 2000 so štirje videi namenjeni predstavitvi konkretnih ukrepov varstva narave: ekocelice, habitatna drevesa, odmrla lesna biomasa in mirna območja. Financiranje za te ukrepe v zasebnih gozdovih lahko lastniki v sodelovanju s strokovnjaki za upravljanje z gozdom pridobijo iz Gozdnega sklada. Ti ukrepi so del celovitega upravljanja z gozdom, ki ga lahko spoznamo v videih: Gozdarji za Naturo 2000, Nega gozda ter Bolezni in škodljivci. Slednji prikazuje vse pogostejše izzive, s katerimi se zaradi podnebnih sprememb srečujemo tudi v slovenskih gozdovih. Dva videa v seriji sta namenjena gozdnim vodnim virom – to sta Obnova in vzdrževanje gozdnih vodnih virov ter Dvoživke Slovenije, ki ju dopolnjuje tudi priročnik. Namenjen je predvsem strokovnjakom za upravljanje z gozdom in tistim lastnikom, ki se v svojih gozdovih srečujejo z vodnimi viri.

Videi izobraževalne serije Gozdarji za Naturo 2000, so dostopni na povezavi

V Sloveniji imamo več kot 100-letno zgodovino upravljanja gozdov. Več kot 77 % gozdov je v zasebni lasti (20 % gozdov je državnih). Pri ohranjanju gozdov je zato ključno dobro sodelovanje strokovnjakov za upravljanje z gozdovi in lastnikov gozdov, prav tako kot dobro poznavanje in razumevanje različnih faz življenjskega cikla gozdov, saj so nanje vezane različne živalske, rastlinske in glivne vrste.

Zavod za gozdove Slovenije upravljanje z gozdovi načrtuje na načelih trajnosti, sonaravnosti in večnamenskosti. Pri tem sodeluje z drugimi strokovnimi organizacijami in lastniki gozdov, v sodelovanju s katerimi vsakih 10 let pripravlja gozdnogospodarske načrte gozdnogospodarskih območij in enot. Gozdnogospodarski načrti gozdnogospodarskih območij so v celoti usklajeni z zahtevami varstva narave, Slovenija ima razglašene tudi gozdne rezervate in varovalne gozdove, s katerimi prispeva k varstvu živalskih, drevesnih in drugih rastlinskih vrst v gozdovih Nature 2000 in izven njih.

Vzdrževanje in izdelava vodnih virov v gozdu.

Infografika - Gozdovi Nature 2000 v Sloveniji.

]]>
Novice
news-974 Thu, 29 Feb 2024 07:48:21 +0100 Skupna konferenca o upravljanju velikih zveri - sodelovanje med Alpami in Karpati index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=974&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=a2a2ed7fd7cc8607a4932eb5e6e06745 V Sloveniji bo med 6. in 8. marcem potekala mednarodna konferenca na temo upravljanja velikih zveri. To bo edinstvena priložnost za vzpostavitev tesnega sodelovanja med strokovnjaki in odločevalci Alpske in Karpatske regije. Dogodek, ki ga organizira Zavod za gozdove Slovenije v okviru projekta LECA, skupaj gostita Alpska in Karpatska konvencija, ob podpori slovenskega Ministrstva za naravne vire in prostor ter češkega Ministrstva za okolje. 

Zakaj je sodelovanje ključno?
Stanje populacij velikih zveri, metode spremljanja, prostorske značilnosti njihovih habitatov ter stopnja interakcije s človekom in posledično konflikti se razlikujejo med regijami in znotraj njih samih. Čeprav za ohranjanje volka, rjavega medveda in evrazijskega risa v Evropski uniji velja enaka pravna podlaga, pa se politične prakse pri samem upravljanju ohranjanja med državami razlikujejo. Namen konference je tako zagotoviti celovito sliko stanja in upravljanja s populacijami velikih zveri v Alpah in Karpatih, zato se bo konferenca osredotočila na izmenjavo izkušenj in razkrivanje razlik v praksah upravljanja na regionalni in nacionalni ravni. S tem želi prispevati k boljšemu razumevanju ter boljšemu varstvu in upravljanju velikih zveri na vseevropski ravni. 
 

]]>
Novice
news-973 Mon, 19 Feb 2024 12:30:41 +0100 Požari v naravi so možni tudi pozimi index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=973&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=d5bf24365a1479068542f2074f47333f V toplih, sušnih zimskih dneh, brez snežne odeje, ko je podrast izsušena razmere omogočajo, da hitro pride do požara. Že majhni izvori ognja lahko zanetijo požar. Zato previdno pri aktivnostih v naravi, saj je glavni vzrok požarov v naravi človekova malomarnost in nepazljivost.

V gozdu ni dovoljeno kuriti, razen na urejenih kuriščih in zaradi zatiranja prenamnoženih populacij žuželk in bolezni gozdnega drevja, ki ogroža gozdove.

Kako preprečiti požar v naravi?

  • pri kurjenju v naravi kurišče obdajte z negorljivim materialom;
  • kurjenje naj vedno nadzoruje polnoletna oseba, pripravite opremo, naprave in sredstva za gašenje začetnega požara;
  • po končanem kurjenju ogenj popolnima pogasite (uporabite lahko zemljo, vedro z vodo, cev za zalivanje,  gasilnik in podobno);
  • da ne bi prišlo do požara v naravi poskrbite za urejeno okolico doma,
  • ne odmetavajte cigaretnih ogorkov;
  • po gozdu in suhi travi se ne vozite z motorji, štirikolesniki in avtomobili,
  • v suhih in vetrovnih dneh ne kurite;
  • upoštevajte razglase velike ali zelo velike požarne ogroženosti.

Kaj storiti, če zagori?

  • če opazimo ogenj oziroma smo ogenj povzročili s svojimi aktivnostmi, moramo ohraniti prisebnost in ostati mirni. Če ogenj ne ogroža vašega življenja oziroma zdravja, poskušajte ogenj pogasiti oziroma omejiti z razpoložljivimi priročnimi sredstvi;
  • če ugotovite, da ognja ne morete pogasiti sami, takoj pokličite Center za obveščanje na številko 112. Operaterju na številki 112 povejte kdo kliče, kje gori, kakšen je obseg požara, ali so ogroženi ljudje in živali. Na varnem mestu počakajte na prihod gasilcev in jih usmerite h kraju požara;
  • če je požar v naravi v bližini vašega doma in je v zraku dim, zaprite okna in vrata ter zatesnite odprtine ter iz okolice stavbe umaknite predmete, ki jih lahko zajame ogenj;
  • če je odrejen zaščitni ukrep evakuacija, upoštevajte navodila pristojnih služb, s seboj vzemite nujne stvari, ki ste jih pripravili za primer nesreče;
  • ob vrnitvi na dom preglejte stanje stavbe, opazujte dogajanje v okolici in bodite pozorni na morebitne nove izbruhe požara.

Brošura: Požar v naravi

Plakat: Požar v naravi

]]>
Novice
news-970 Wed, 31 Jan 2024 12:14:00 +0100 Gozdovi vedno težje izpolnjujejo pričakovanja družbe index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=970&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=d8edab1f36d6c5bb7dffabbb9f8b740b Gozdovi so naš prevladujoč kopenski ekosistem in kot tak upravičeno pod stalnim drobnogledom javnosti in v kritični zavesti državljanov. Zapis na temo slovenskih gozdov in dogajanja v njih je v decembrskih dneh leta 2023 podal dr. Rajko Knez. Iz zapisa veje iskrena naklonjenost do gozdov in obenem skrb za dogajanje v njih. Spoštovani pisec postavi nekaj kritičnih tez, pri čemer pa se kot področni nestrokovnjak in moder izobraženec obenem uvodoma izreče s previdnostjo. Postavljene teze dr. Rajka Kneza ne samo da odpirajo prostor za potrebno razpravo, temveč naravnost terjajo odgovore in pojasnila. Na podlagi gozdarske izobrazbe in dela tako v gozdarstvu in varstvu narave ponujam lastni razmislek na podane iztočnice v izvornem članku. Dvom o podatkih o letnem prirastku in poseku v slovenskih gozdovih

Jesenska podoba gozdov in tudi zimska brez snežne idile je nedvomno manj navdihujoča, kot tista v bujnem zelenju v dobi vegetacije. A iz subjektivne zaznave le dela gozda ne moremo ocenjevati resničnost numeričnih podatkov, ki se jih ugotavlja z različnimi metodami, kot sta prirastek, ki se izraža v m³/ha, ali posek, ki ga merimo v m³. Statistične metode, ki temeljijo na vzorčenju in jih uporabljamo zaradi velikega obsega podatkov, so matematično objektivne in imajo določen interval zaupanja. Ne vidim sistemskega razloga (npr. odvisnost institucije od rezultatov popisa oziroma inventure), zaradi katerega bi nekdo imel interes manipulirati s podatki oz. jih prirejati.

S podatkom o poseku v gozdovih ima gozdarska panoga težavo drugje. Bilančno. Težava je v predpostavki, da je vsako drevo v gozdu, ki je posekano, predhodno tudi označeno za posek. In tudi vsako posekano predhodno neoznačeno drevo, naj bi bilo naknadno evidentirano kot posekano. To je slepa pega slovenskega gozdarstva. Revirni gozdar javne gozdarske službe bi moral po obstoječi zakonodaji v vsakem trenutku vedeti za nekaj milijonov(!) dreves v svojem revirju, ali so na svojem mestu ali niso. To je tako, kot če bi si Policija zadala nalogo, da evidentira in kaznuje prav vsako prehitro vožnjo. Naj dodam, da Zakon o gozdovih ne pozna »uradnega« podatka o poseku, temveč predpisuje evidenco o izdanih odločbah o poseku. 

Ocena dejanskega poseka v slovenskih gozdovih z uporabo kombinirane metode vzorčenja in podatkov iz evidence o izdanih odločbah je bila sicer prvič predstavljena v Poročilu o gozdovih Zavoda za gozdove Slovenije za leto 2022. Z novimi tehnologijami daljinskega zaznavanja je ne samo mogoče, temveč tudi nujno, to oceno v bližnji prihodnosti še izboljševati. Iluzijo o zmožnosti fizične kontrole nad prav vsakim drevesom v slovenskih gozdovih pa opustiti.

Za podrobnejše podatke o prirastku, poseku in lesni zalogi zainteresiranim bralcem predlagam primerjalni vpogled v publikacijo Stanje evropskih gozdov (State of Europe's Forests, 2020), v kateri je nazorno opisano mesto, ki ga slovenski gozdovi zasedajo v evropski druščini.

Nedovoljen posek ni enako kraja

Med razlikami v evidenci izdanih odločb o poseku in dejanskim posekom so mediji (in politika občasno, glede na dnevne potrebe) naredili neresničen in nevaren enačaj, kot da je vsa razlika med evidentiranim in neevidentiranim posekom enako kraja. Temu še zdaleč ni tako. Kot vemo, kraja oz. tatvina pomeni protipravno prilastitev tuje stvari. Posek dreves v gozdu, brez predhodne odobritve s strani javne gozdarske službe, je po Zakonu o gozdovih sicer prekršek, a še zdaleč ne vedno tudi kraja.

Da se v gozdovih dogajajo tudi kraje, in da je nadzor nad dogajanjem v gozdovih bistveno težje zagotavljati kot v kakšni gospodarski družbi ali v trgovini, je nedvomno res in ga bo treba okrepiti. Vendar pa metoda posplošitve iz malega v veliko, torej iz konkretnega sečišča na celotno Slovenijo, ne zdrži. Pri poseku na Pohorju, ki je bil predmet izrednega notranjega nadzora javne gozdarske službe, tudi ni šlo za krajo, temveč za deloma neevidentiran posek drevja. Iz tega zagotovo ni mogoče zaključiti, da se 27 odstotkov posekanega lesa v Sloveniji ukrade. Kljub temu pa mora imeti javna gozdarska služba do tovrstnih prekrškov in še posebej do kraje ničelno toleranco. 

Trajanje obnove gozdov in cikel gospodarskega gozda

Z laičnim opazovanjem konkretnega gozda, da je življenjski cikel gozda dolg in je tudi zato potrebno z njim načrtno, pazljivo in umno ravnati, se vsekakor strinjam. A gozdarji ločimo več razvojnih faz gozda, kot so mladovje, debeljak, pomlajenec …, in vse so gozd. Povprečna načrtovana doba gospodarskega gozda je v Sloveniji 120 let in v tem času se izmenjajo vse razvojne faze. Biološka doba naravi prepuščenega gozda pa je precej daljša. Gozdne inventure javne gozdarske službe ugotavljajo presežek odraslih razvojnih faz, torej tistega, kar laik imenuje gozd v pravem okoljskem pomenu te besede. Zaenkrat je na srečo še tako, kljub vsem posledicam podnebnih sprememb v gozdovih. Je pa res, da je slabo načrtovan in slabo izvedena sečnja in posledična nenegovanost zasnove precej slaba podoba, ki razočara tako strokovnjaka kot vsakega ljubitelja gozda. 

Malomarna izvedba sečnje

Žal smo marsikje priča neustrezno izvedenim sečiščem, ki so daleč od skrbnega ravnanja z gozdom. Predpis s področja gozdnega reda je podroben, a izvedba marsikdaj močno odstopa od predpisanega. To je torej jasna naloga javne in tudi inšpekcijske gozdarske službe na tem področju. Naj dodam, da je vedno manj lastnikov gozdov, ki bi sami opravljali gozdno proizvodnjo v svojem gozdu in bili kot taki garant v skrbi za lastno premoženje in družinsko tradicijo. Najeti izvajalec ni emocionalno vezan na gozd, pogodbene zaveze med izvajalcem in naročnikom del so šibke. Naslednje neizogibno dejstvo je trend sprememb proizvodnih tehnologij, ki ni lastna samo slovenskemu gozdarstvu. Smrtno nevarno in naporno delo z ročno motorno žago, ki je prevladovalo od 60. let prejšnjega stoletja, počasi (v Sloveniji celo bolj počasi kot v marsikateri evropski državi), a zanesljivo odmira. Zamenjuje ga t. i. strojna sečnja, ki je izredno učinkovita in dobrodošla predvsem pri sanaciji velikopovršinskih ujm, pri rednem gospodarjenju pa žal marsikdaj zdrsne v globoke blatne kolesnice in druge nepazljivosti. Da bodo v prihodnje sečišča bolj urejena, je mogoče marsikaj narediti tako z osveščanjem kot z nadzorom in kaznovanjem. 

Trk javnega in zasebnega interesa

Trk javnega in zasebnega interesa je treba reševati ne samo s poudarjenim neodvisnim nadzorom, temveč s celotno paleto storitev kakovostne javne gozdarske službe. Ena od ključnih storitev javne gozdarske službe za razreševanje tega konflikta, je tudi skupna izbira drevja za posek. O pomenu usklajevanja javnega in zasebnega interesa pri usmerjanju gospodarjenja z gozdovi govori med drugim odločba Ustavnega sodišča št. U-I-77/08-14 z dne 8. 7. 2010.

Pri tem pa nikakor ne gre zanemariti tudi revizije Računskega sodišča (Smotrnost upravljanja z gozdovi, 2012), ki je za postopke skupne izbire drevja za posek že leta 2010 priporočalo tako zakonodajne kot operativne poenostavitve in racionalizacije postopkov. Do sprememb v pretežni meri še ni prišlo, kar je mogoče pripisati določeni rigidnosti gozdarske stroke in splošni družbeni nepripravljenosti na izvedbo sistemskih sprememb obenem.

Uporaba lesa 

V skrbi za vitalnost, stabilnost, zdravje in biološko pestrost gozda se (ne samo pri nas) pojavljajo ideje, da bi bilo gozdove najbolje v čim večji meri prepustiti naravnemu razvoju in z njimi aktivno ne-gospodariti. Pri tem se človekova poraba lesa, torej sečnja, izpostavlja kot problem. Slovensko gozdarstvo je skozi generacije dokazalo, da je mogoče s konceptom sonaravnega gospodarjenja pridobivati ekološko prijazen material, kar les nedvomno je, obenem pa trajnostno skrbeti za ostale funkcije (ekosistemske storitve) gozdov in hkrati skrbeti za povečevanje oziroma ohranjanje gozdnih fondov. Tako je lesna zaloga slovenskih gozdov, kljub gospodarski rabi, v zadnjem stoletju naraščala in je danes visoka. Ima pa svoje meje rasti, podobno kot je to pri človekovi rasti v višino.

Slovenska družba bi morala uporabljati bistveno več lesa, na čim bolj umen in trajnosten način in v zameno za druge neekološke materiale, kot so beton, jeklo, steklo in plastika. Z obsegom poseka in porabe lesa ne zajedamo v trajnost gozdnih donosov. Prav nasprotno, desetletja smo jadikovali nad izvozom hlodovine, v zadnjih letih pa je bilanca uvoza in izvoza okroglega lesa nekaj bolj uravnana (Kazalniki gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji, 2022). Mimogrede, načelo trajnosti je gozdarska stroka vpeljala v svoje delovanje že koncem 19. stoletja, medtem ko se je širša družba pričela ukvarjati s trajnostjo šele sedaj, v času kritičnega zavedanja človekovega pustošenja planeta. Trajnost oz. trajnostnost je tako postala skorajda obvezna floskula z zelenim prehodom in podobnim, žal mnogokrat brezvrednim, besedičenjem vred.

Še bolj jasno povedano, na nivoju Slovenije nikakor ne ropamo, devastiramo in siromašimo gozdov. Kar pa ne pomeni, da se žal na posameznih sečiščih tovrstni ekscesi ne dogajajo.

Skrb vzbujajoča prihodnost (slovenskih) gozdov

Prihodnost gozdov, ne samo slovenskih, in s tem prihodnost človeške civilizacije je skrb vzbujajoča. Mnogo bolj kot dodaten posek brez predhodne odobritve in bolj kot neustrezen gozdni red, slovenske gozdove v prvi vrsti ogrožajo posledice podnebnih sprememb, naravne ujme, ki destabilizirajo sestoje, dvig temperatur, ki slabi vitalnost dreves in ogroža obstoj nekaterih drevesnih vrst, vdor tujerodnih živalskih in rastlinskih vrst in zmanjšana možnost usmerjanja razvoja gozdov v teh novih pogojih. Slovenske gozdove mnogo bolj ogrožajo zunanji dejavniki, kot pa izvedbene napake v sami panogi. Podnebni scenariji, kot se napovedujejo, bodo zahtevali nove prijeme, večjo pozornost in večja vlaganja v gozdove. Gozdovi bodo namreč vedno težje izpolnjevali vsa pričakovanja, ki jih ima družba od njih.

Ena od pomembna nalog javne gozdarske službe je, da s kakovostnim zbiranjem in nedvoumnim izkazovanjem podatkov aktivno seznanja družbo z aktualnim stanjem slovenskih gozdov. Vitalni interes gozdarske stroke mora biti zagotavljanje zanesljivih in jasnih podatkov, metodološka neoporečnost in predvsem zavedanje, da je ključnega pomena zaupanje vsakega državljana v njene številke. 

Gregor Danev, univ. dipl. inž. gozdarstva
 

]]>
Novice
news-971 Mon, 15 Jan 2024 12:52:00 +0100 Fotografski natečaj ob 50-letnici gozdnih učnih poti index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=971&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=2d7e41d3758e9f957edaa4fba4fd3fe2 Zavod za gozdove Slovenije letos obeležuje 50-letnico prvih gozdnih učnih poti v Sloveniji. Ob tej priložnosti je v sodelovanju s Fotografskim društvom Grča Kočevje in Turistično zvezo Slovenije pripravil javni fotografski natečaj z naslovom »50 let gozdnih učnih in tematskih poti v Sloveniji«. Ljubiteljski in poklicni fotografi vabljeni, da do 30. junija 2024 pošljete svoje fotografije, posnete na ali ob katerikoli gozdni učni ali tematski poti. Gozdna učna pot  je ozek pas z naravnim materialom urejenega zemljišča, pripravljen za hojo po gozdu in je označena ter opremljena s poučnimi besedili na informativnih tablah ter drugimi napravami, namenjenimi za izobraževanje o funkcijah gozda ter ekološkemu osveščanju. Je del velike skupine tematskih poti, ki so označene ali neoznačene poti. Uporabniku ponujajo doživetje izbrane tematike.

Tematske poti nam govore o vsebini na poti, kulturni in naravni dediščini, kulinariki … in ljudeh. Vsaka taka pot uporabniku omogoča celovito doživetje vsebine, ki ji je pot posvečena. Tematske poti povezujejo krajinske in regionalne zanimivosti ter povezujejo in usmerjajo potencialne obiskovalce. Istočasno pa povezujejo posamezne udeležence, kot so občine in društva ter razne kulturne ter turistične organizacije in podjetja, kar vodi k boljši učinkovitosti ponudbe.

Na natečaju lahko brezplačno sodelujejo tako ljubiteljski kot poklicni fotografi z vsega sveta. Natečaj je organiziran skladno s pravili Fotografske zveze Slovenije (FZS). 02/2024.

Vsak udeleženec lahko sodeluje s po največ šestimi barvnimi ali črno belimi fotografijami. Na natečaju lahko sodelujete le s fotografijami, ki so bile posnete na/ob katerikoli učni ali tematski gozdni poti v Sloveniji. Vsebina fotografije ni nujno vezana na prikaz same poti, pomembno je, da je fotografija nastala ob/na poti. Primer: Fotografija lahko prikazuje poleg same poti tudi cel spekter ostalih motivov; okoliško pokrajino, ljudi in kraje ob poti, živalski in rastlinski svet, znamenitosti in podobno.

Na razpis sprejemamo samo fotografije ustvarjene s pomočjo fotografske opreme. Kreacije, ustvarjene s pomočjo programov umetne inteligence (AI/UI) niso dovoljene. Fotografija, ki ne bo ustrezala pravilom natečaja, bo izločena.

Vse podrobnosti in javni razpis so objavljeni na www.natecaj.eu

]]>
Novice
news-963 Fri, 10 Nov 2023 08:03:44 +0100 Izobraževanje lastnikov gozdov za večjo varnost pri delu v gozdu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=963&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=9b85a1c19508ad31db778decf1bcff01 Delo v gozdu spada med najzahtevnejša in najnevarnejša dela, s katerim se srečujemo v Sloveniji. Gozdarji si bomo leto 2023 zapomnili po mnogočem, a na žalost tudi po 14 nezgodah s smrtnim izidom. Žal se z ukrepi za povečanje varnosti pri delu v gozdu zgolj teoretično vsi strinjamo, pravilnega ravnanja pa v praksi pogosto ne znamo udejanjiti. Dela v gozdu se je treba lotiti premišljeno in z dobro opremo, tako z orodjem in stroji kot tudi z varnostno opremo. Prav tako pa ne pozabite na usposabljanja in strokovno literaturo. Zato je dodatno izobraževanje lastnikov gozdov ena od najpomembnejših nalog vseh, ki skrbimo za usmerjanje razvoja gozdov. 

Prvi korak na poti k zmanjšanju števila nesreč je, da bo vsak lastnik gozda pred začetkom dela kritično ocenil svoje znanje, opremo in psihofizično pripravljenost. Kdor ima le v eni točki pomisleke, naj delo raje odda za to usposobljenim in registriranim izvajalcem. 

S tečajem v Komnu, ki smo ga izvedli  v oktobru, na OE Sežana ZGS nadaljujemo niz usposabljanj za varno delo v gozdu. Tečaja varnega dela z motorno žago se je udeležilo 16 udeležencev iz Krasa in Brkinov. Med slušatelji je bilo veliko takih, ki so obnovili znanje, pa tudi tistih, ki se s tem delom srečujejo prvič. Tečaj je financiran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020 za leto 2023 in je bil za udeležence brezplačen.
Udeleženci tečaja so se prvi dan seznanili z osnovnim poznavanjem motorne žage, osnovami varne sečnje dreves, tehničnem pregledom motornih žag ter predstavitvijo orodij in opreme sekača. Teoretičnemu delu je sledil prikaz sečnje dreves po fazah in vadba na poligonu. 

Drugi dan so si tečajniki nabrali spretnosti, ki so potrebne za delo z motorno žago. Najprej so predavatelji pregledali motorne žage in tečajnikom pokazali postopke njenega vzdrževanja: čiščenje, brušenje, nastavitev motorja. Sledilo je opremljanje udeležencev z osebnimi zaščitnimi sredstvi in šolski prikaz varnega podiranja po posameznih fazah. Tečajniki so lahko sami pod izkušenim očesom predavateljev vadili vse postopke podiranja in kleščenja gozdnega drevja.
Statistike kažejo, da je med udeleženci tečajev varnega dela v gozdu število smrtnih žrtev precej nižje. V prihodnjih letih bodo za sofinanciranje tečajev varnega dela v gozdu spet na voljo sredstva iz Programa razvoja podeželja. Lastnike gozdov zato pozivamo, da naj to možnost čim bolje izkoristijo.

Na spletni strani ZGS je na voljo literatura in razpored tečajev varnega dela v gozdu. Predstavitev varnega dela v gozdu in uporabo osebne varovalne opreme organiziramo na vseh večjih sejmih in lokalnih prireditvah, zainteresirani pa se lahko o varnem delu v gozdu posvetujete tudi z vašim revirnim gozdarjem.


Kratki nasveti Zavoda za gozdove Slovenije za varno delo v gozdu:
 

  • Pri podiranju uporabljajmo le ustrezno profesionalno orodje in opremo!
  • Motorna žaga naj bo dobro vzdrževana in nabrušena!
  • Čim več žagajmo s trebušno stranjo meča!
  • Motorna žaga naj bo čim bliže telesu, oprta na nogo ali deblo!
  • Delajmo z vzravnano hrbtenico!
  • Uporabljajmo osebna zaščitna sredstva!
  • Upoštevajmo pravila varnega dela,
  • Delajmo z glavo!
     

Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Sežana

]]>
news-961 Thu, 09 Nov 2023 17:50:00 +0100 Vabilo na skupni akciji sajenja sadik na Krasu index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=961&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=4e0a1881051a50506d01a54f594278ae Tudi to jesen bomo na Krasu skupaj vihteli krampe in sadilli sadike toploljubnih listavcev, in sicer 24. in 25. novembra. Počakali smo na  primeren jesenski čas, da lahko nadaljujemo z obnovo gozda in pomagamo naravi, da si čim prej opomore po uničujočem požaru, ki je lani julija povsem spremenil podobo goriškega Krasa. Z akcijami obnove gozda smo s skupnimi močmi doslej posadili skoraj 20.000 sadik gozdnega drevja na 15 hektarjih površin ter posejali 1,2 tone semena na 127 hektarjih. Letos načrtujemo, da bomo posadili 50.000 sadik toploljubnih listavcev na 26 hektarjih, ki bodo pospešili obnovo gozda na najbolj prizadetih območjih. 

Enako kot pri gašenju požara se je tudi na prvih akcijah obnove gozda povezala cela Slovenija. Prostovoljci od vsepovsod so in ste domačinom izkazali podporo in vlili upanje, da bo po požaru pust in črn Kras nekoč spet zelen. 
V Koordinacijskem centru za obnovo pogorelega Krasa smo skupaj z lokalno skupnostjo zasnovali dve večji jesenski akciji pogozdovanja.


Pri Pomniku miru na Cerju v občini Miren - Kostanjevica se bomo zbrali

-    v petek, 24. novembra 2023, ob 9. uri
in
-    v soboto, 25. novembra 2023, ob 9. uri.


Zaradi boljše organizacije dogodkov so obvezne prijave do vključno 20. 11. 2023. Prijavni obrazec je objavljen na spletni strani www.skupajzakras.si, kjer je možna tudi prijava skupin.
Organizatorji dogodka bomo poskrbeli za sadike, topel obrok in pijačo. 

Obvezna oprema: terenski čevlji,  vremenskim razmeram primerna obleka in orodje za sajenje (zaščitne rokavice, kramp, motika …). V primeru slabega vremena bosta akciji prestavljeni za en teden na 1. in 2. december. Vsi prijavljeni udeleženci bodo o tem pravočasno obveščeni.

Hvala za vaš posluh in pripravljenost, da skupaj prispevamo k trajnostni obnovi naših gozdov.
 

Dodatne informacije: Nika Leban, +386 (0)31 310 800 ali info@mirenkras.si

Navodila za pot: Koordinate Pomnika miru na Cerju: 45.87252859297448, 13.616085446432574
Na hitri cesti H4 Ljubljana–Nova Gorica izberite izvoz za Miren. Pot iz Mirna nadaljujete v smeri Opatje selo in pazite na odcep levo proti Muzeju na Cerju. 

Več o projektu Skupaj za Kras: www.skupajzakras.si
 

]]>
Novice
news-962 Tue, 24 Oct 2023 15:34:00 +0200 Velika donacija za povečanje požarne varnosti na Krasu  index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=962&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=6cc376c971a7d290b6baf43c225d9609 V Vojščici na Krasu so ob podpori Mercatorja in Fortenova Grupe postavili nov kal, ki bo služil za napajanje prostoživečih živali in rezervni vodni vir v primeru požara. Gozdni požar julija 2022 na Krasu, ki je zajel 3.704 hektarje površin in ogrožal številne hiše in prebivalce, je zapisan kot največji požar v zgodovini samostojne Slovenije. Lokalne skupnosti na Krasu in strokovne službe še vedno odpravljajo posledice ene izmed najhujših naravnih nesreč. Družbi Mercator in Fortenova Grupa sta kot ena izmed največjih partnerjev lokalnim skupnostim po vsej Sloveniji in širše zato v okviru programa družbene odgovornosti za varovanje in zaščito okolja ter ohranjanje biotske raznolikosti  donirali sredstva za izgradnjo kala v kraju Vojščica, v občini Miren - Kostanjevica. Zajetje vode na kraških tleh bo omogočilo lažji dostop do vode za  številne prosto živeče živali ter pomembno prispevalo k zvišanju požarne varnosti v regiji. Pri izvedbi donacije so sodelovali Občina Miren - Kostanjevica, Zavod za gozdove Slovenije in Lovska družina Trstelj Kostanjevica na Krasu. 

Zgodovina in pomen kalov na Krasu

Kal je plitva kotanja na kraških tleh, kjer se zbira deževnica. Kal »na Govcih« je nastal v okviru obnove gozda po največjem požaru v zgodovini Slovenije, ki je na goriškem Krasu vzplamtel 15. 7. 2022, pogašen pa je bil 29. 7. 2022. Nekdaj so bili kali zelo pomemben vir vode za ljudi, služili so tudi za napajanje živine. Prav zaradi koristnosti so s časom nastali tudi umetni kali. Izdelovalci so prekrili dno in spodnje pobočje plitve vrtače z dobro nagneteno ilovico ali s sodobnimi, okolju prijaznimi sredstvi zatesnili dno kotanje ter čakali na dež. Sčasoma ni bilo več mogoče razlikovati umetnega kala od naravnega. 

Mercator predan k sodelovanju z lokalnimi skupnostmi 

Srečanje z lokalnimi skupnostmi na Krasu je pospremil predsednik poslovodstva družbe Mercator Tomislav Kramarić: »Mercator je najboljši sosed in tradicionalna znamka z jasnimi vrednotami. Na prvo mesto sodi varnost, tako v obliki prehranske varnosti kot tudi varnega okolja, v katerem živimo in ustvarjamo. Kras je bil v gozdnih požarih močno prizadet, zato je prav, da prispevamo k obnovi regije in ohranjamo v mislih tudi tiste, ki so bili prizadeti v bolj nedavnih vremenskih ujmah.«

Fortenova Grupa podpira obnovo po uničujočih požarih in poplavah 

Podporo za izgradnjo kala »na Govcih« je pozdravil glavni izvršni direktor in član upravnega odbora Fortenova Grupe Fabris Peruško: »Donacija za izgradnjo kala je korak naprej k požarni varnosti na Krasu ter podpora biotski raznolikosti ter prosto živečim živalim. Fortenova Grupa bo tudi v prihodnje prispevala k razvoju dobrih rešitev v Sloveniji in širše.« 

Občina Miren - Kostanjevica se zahvaljuje za donacije, ki vračajo življenje na pogoreli Kras

Župan Občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar je vesel, da se zgodba o zelenem Krasu kljub strašnim črnim oblakom dima, ki jih je povzročil požar lansko poletje, nadaljuje, in da v njej svoja poglavja pišejo ljudje, podjetja in njihovi zaposleni: »Kali so pravzaprav globoko vpeti v našo kulturno in naravno dediščino. Ta vodna zajetja imajo dom sredi divje kraške narave, hkrati pa bo ta kal »na Govcih« pomembno prispeval k obnovi pogorelega Krasa, predvsem k vrnitvi avtohtonih gozdnih prebivalcev, ki so v požaru izgubili svoje habitate. Še bolj sem vesel, da se lahko pohvalimo s solidarnostjo ljudi in podjetij, ki so zavezani trajnostnemu ravnanju in ki na naših, iz leta v leto bolj ozelenelih pogoriščih prepoznavajo prave in iskrene zgodbe. Brez dvoma prav ti zgledi vlečejo naš razvoj naprej, zato smo jim iskreno hvaležni.«

Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev je izpostavil visoko izpostavljenost gozdov na Krasu naravnim požarom, zato bo kal predstavljal dodaten vodni vir v primeru požarov: »V načrtu sanacije goriškega Krasa smo v prvi prioriteti med drugimi predvideli tudi izgradnjo treh kalov v gozdovih lokalnih skupnosti in s to donacijo že uresničujemo enega izmed njih. Želimo si, da bi kali služili samo divjadi, a v luči podnebnih sprememb moramo poskrbeti tudi za požarno varnost v gozdovih.« 

Lovska družina Trstelj Kostanjevica na Krasu z veliko zahvalo donatorjem 

Jelko Lapajne, starešina lovske družine: »Po uvodnih pogovorih s predstavniki donatorjev, Zavoda za gozdove Slovenije in Občine Miren - Kostanjevica smo k izvedbi kala »na Govcih« pristopili z veliko zanosa, saj smo prepoznali dodano vrednost za ohranitev naravnega habitata in povečanje požarne varnosti.« Starešina Lapajne je dodal, da bo kal vzpostavil nov ekosistem, ki bo služil napajanju divjadi, ptic in drugih živali. S prisotnostjo vodnih mikroorganizmov pa bo zaživelo tudi okolje, ki bo pomembno vplivalo na razvoj naravnega ekosistema. 

]]>
Novice
news-958 Wed, 04 Oct 2023 15:25:19 +0200 Digitalna prihodnost gozdarstva tudi na 39. Gozdarskih študijskih dnevih index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=958&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=bafbe8a9208ee4afb64584cbd78539b2 Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete je 28. in 29. septembra 2023 organiziral gozdarske študijske dneve na temo uporabe modelov in digitalnih orodij v gozdarstvu. Tuji in domači strokovnjaki so predstavili izkušnje in izpostavili aktualne izzive na področju uporabe modelov in različnih digitalnih orodij pri upravljanju z gozdovi v Sloveniji in tujini. Prispevke so predstavili domači strokovnjaki z Gozdarskega inštituta Slovenije (GIS), Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS).

Udeležencem študijskih dni so bili predstavljeni tudi izzivi projekta eGozdarstvo, ki je sestavni del naložbe Digitalni prehod na področju kmetijstva, prehrane in gozdarstva. Zavod za gozdove Slovenije skupaj MKGP ter GIS v okviru Načrta za okrevanje in odpornost v projektu izvaja digitalizacijo javne gozdarske službe ter njenih ključnih storitev, vključno z gozdnimi inventurami, monitoringi in gozdnogospodarskim načrtovanjem. Digitalizacija zajema tudi podporo izvajanju načrtovanih ukrepov in nadzor rabe gozdarskih virov, sprememb ter zdravstvenega stanja gozdov. Bistvene elemente projekta so institucije predstavile na dveh predavanjih.

Digitalizacija javne gozdarske službe v Sloveniji (Miha Varga, Viktorija Modrijan, Aleš Poljanec)

Izzivi, ki jih prinašajo družbene in podnebne spremembe ter usklajevanje različnih, pogosto tudi nasprotujočih interesov številnih deležnikov, zahtevajo od gozdarske stroke učinkovit nadzor nad gozdom in gozdnim prostorom ter kreativno in odzivno upravljanje. Miha Varga, vodja projekta na ZGS, je pojasnil, kako sodobna digitalna orodja in vključevanje novih tehnologij postajajo pomemben podporni element, ki postaja vse bolj ključen za nadzor in odločanje o prihodnjem gospodarjenju z gozdovi. V projektu eGozdarstvo bo to doseženo s sodobno terensko in pisarniško opremo v kombinaciji z nadgrajenim prostorskih informacijskim sistemom, ki bo nudil podporo najzahtevnejšim prostorskim analizam in procesom gospodarjenja z gozdovi. Glavna naloga projekta je poenostavitev, optimizacija in nadgradnja javne gozdarske službe. Predstavil je tudi korake za izdelavo aplikacije E-gozd za lastnike in upravljavce gozdov, ki bo omogočila boljši vpogled v zgodovino razvoja in gospodarjenja z gozdovi.

Prenova gozdarskega informacijskega sistema za optimizacijo in digitalizacijo delovanja javne gozdarske službe (Žiga Lipar, Aleš Poljanec)

Žiga Lipar, vodja službe za informatiko na ZGS, je predstavil, kako je za izpolnitev ciljev projekta eGozdarstvo in digitalizacijo javne gozdarske službe potrebno obstoječi gozdarski informacijski sistem prenoviti in ga nadgraditi z uporabniku prijaznimi e-storitvami. K prenovi je ZGS pristopil načrtno in strateško, pri tem pa upošteval potrebno infrastrukturo, dolgoročno podporo in izpolnitev zahtev posameznih strokovnih področij ter njihovih digitalnih rešitev. Bistvena sprememba bo integracija med posameznimi podsistemi in zunanjimi sistemi. Osrednji del informacijskega sistema predstavljajo digitalne rešitve (aplikacije) za podporo strokovnemu delu z napredno GIS podporo, dokumentni sistem, podatkovno skladišče in podatkovna analitika. Predstavil je tudi kompleksen načrt za implementacijo, pri čemer bo posebna skrb v projektu namenjena izobraževanju in strokovnem izpopolnjevanju uporabnikov.

Na gozdarskih študijskih dnevih je nastopilo 17 predavateljev, ki so pokrili pester nabor tematik: od digitalizacije v gozdnem gradbeništvu, urbanem gozdarstvu in upravljanju z divjadjo do umetne inteligence v gozdarstvu in modeliranju ekosistemskih storitev.

]]>
Novice
news-956 Fri, 29 Sep 2023 13:29:15 +0200 Udeležba ZGS na vladnem obisku na Koroškem index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=956&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=ca270dabc091fa260b2aa73303726ec0 Gregor Danev, direktor Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) in državni sekretar dr. Darij Krajčič sta se udeležila vladnega regijskega obiska na Koroškem. 27. septembra, v okviru obiska sta potekali tudi ločeni srečanji z deležniki na področju kmetijstva in gozdarstva, ogledali pa so si tudi posledice večjega plazu na gozdni cesti in škode na gozdnih prometnicah. Dopoldne je potekal sestanek s predstavniki Občine Podvelka na temo izgradnje širokopasovnih povezav na območjih »belih lis«, na katerih širokopasovna omrežja še niso zgrajena in hkrati ni tržnega interesa za njihovo gradnjo.

Sledil je sestanek s predstavniki občin Mislinje, Prevalje in Ravne ter predstavniki podjetja SiDG, ZGS in Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje. Predstavniki občin in institucij so državnemu sekretarju predstavili stanje in aktivnosti, ki jih izvajajo na svojem področju. V razpravi so se dotaknili nekaterih odprtih zadev, stanja v kmetijstvu in posledic po poplavah, predvidenih ukrepih ter potrebni sanaciji v gozdovih.

Ministrstvo je po avgustovski poplavi izvedlo pridobivanje podatkov s pomočjo ankete. Popisanih je več kot 2700 kmetijskih gospodarstev, poškodovanih je bilo 410 objektov, od tega je več kot 10 odstotkov popolnoma uničenih. Skupna ocenjena škoda v kmetijstvu znaša okoli 145 milijonov evrov. Tudi sektor akvakulture je v poplavah utrpel veliko škodo. Skupna ocenjena škoda znaša prek 6 milijonov evrov.

V gozdarstvu je bilo poškodovanega oziroma uničenega drevja več kot 1,5 milijona kubičnih metrov po celotni Sloveniji ter poškodovanih več kot 1700 kilometrov gozdnih cest, škodo pa se ocenjuje v višini 48,4 milijona evrov.

Popoldne se je direktor ZGS v Slovenj Gradcu udeležil skupnega programa v okviru terenskega vladnega obiska. Najprej je potekalo srečanje z župani, predstavniki gospodarstva in drugimi nosilci razvoja v regiji, ki so jih prizadele poplave in plazovi, na terenski seji pa zaseda Vlada RS.

Dodatne informacije – Ukrepi v pomoč gozdarstvu

  1. Obnova poškodovanih gozdnih cest bo vključena v program odprave posledic naravnih nesreč. Sredstva za odpravo posledic škode na stvareh, vključno z gozdnimi cestami, bodo prejele občine.
  2. Zavezanci bodo oproščeni plačila pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest v času njihovega zaprtja, zmanjšal se bo tudi katastrski dohodek od teh zemljišč. V davčno osnovo od katastrskega dohodka se na zahtevo zavezanca ne bo vštel katastrski dohodek od gozdnega zemljišča, ki ga zavezanec  obnovi oziroma pogozdi.
]]>
Novice
news-951 Tue, 29 Aug 2023 10:57:22 +0200 Požar v naravi index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=951&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=2084960efbe3da0d48a0b18c290a5061 Letošnja tema projekta Oktober – mesec požarne varnosti je požar v naravi. Že majhen izvor toplote (npr. ogenj, iskrenje, vroč katalizator vozila) lahko v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti, kar lahko ogroža ljudi, živali in okolje. Namen letošnjega meseca požarne varnosti je širši javnosti podati informacijo o vzrokih za nastanek požara, opisati nevarnosti in napotke, kako lahko sami preventivno ravnajo, da preprečijo njegov nastanek, kaj naj storijo, če požar v naravi ogroža dom, ob evakuaciji in po vrnitvi domov.

Aktivnosti ob letošnjem mesecu požarne varnosti pripravljajo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Gasilska zveza Slovenije, Združenje slovenskih poklicnih gasilcev, Slovensko združenje za požarno varstvo ter Zavod za gozdove Slovenije.

Vabimo vas, da spremljate naše objave o načrtovanih aktivnostih.

Brošura: Požar v naravi

Plakat: Požar v naravi
 

]]>
Novice
news-949 Fri, 25 Aug 2023 15:10:31 +0200 ZGS tudi letos na sejmu AGRA  index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=949&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=cda9516ff6f0821ce4d7ad12b1abfe12 Zavod za gozdove Slovenije bo tudi letos sodeloval na mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA, ki bo od 26. do 31. avgusta 2023 potekal v Gornji Radgoni. Gozdarski dan bo v nedeljo, 27. avgusta, ko bo potekalo že 23. sekaško tekmovanje lastnikov gozdov. Pri gozdarski brunarici pa bodo obiskovalci lahko spoznali, katere drevesne vrste so bolj prilagojene na podnebne spremembe, gozdni bonton in sodobno nego gozdov. V brunarici in drevoredu, ki jo obkroža, bodo gozdarke in gozdarji obiskovalcem predstavljali domorodne drevesne vrste, kakor tudi za naše gozdove sprejemljive tujerodne drevesne vrste in manj sprejemljive invazivne tujerodne drevesne vrste, pri katerih bodo obiskovalce tudi seznanjeni z načini preprečevanja njihovega širjenja. 

Osrednja prireditev Zavoda za gozdove Slovenije bo tudi tokrat že tradicionalno 23. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, ki bo potekalo na gozdarski dan, v nedeljo, 27. avgusta 2023. Na tekmovanju bo sodelovalo 43 tekmovalcev iz 14 ekip iz vse Slovenije. 

Pri gozdarski brunarici in drevoredu, ki jo obkroža, se bodo obiskovalci lahko srečali z gozdarkami in gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije, ki bodo obiskovalce seznanjali z nadzorom nad kršitvami v gozdovih ter pravicami in dolžnostmi obiskovalcev gozda (gozdni bonton). 

Na temo nadzora nad kršitvami obiskovalcev v gozdu bo potekala osrednja okrogla miza gozdarskega dne, kot skupni dogodek Zavoda za gozdove Slovenije, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Gozdarske inšpekcije. Pred gozdarsko brunarico se bodo vse dni sejma obiskovalci lahko srečali z gozdarkami in gozdarji Zavoda za gozdove Slovenije, ki bodo predstavili izzive podnebnih sprememb za gozdove in ukrepe sodobne nege gozda. Z aktivnostmi gozdne pedagogike bo poskrbljeno tudi za šolsko in predšolsko mladino. Na ogled bo tudi video-material in filmi o gozdu in gozdarstvu.

Podrobnejši program Zavoda za gozdove Slovenije na sejmu AGRA 2023

Sobota, 26. 8. - Slavnostna zasaditev drevesa v sejemskem drevoredu 
Predstavniki ZGS bodo po otvoritveni slovesnosti sodelovali pri tradicionalni slavnostni zasaditvi drevesa v sejemskem drevoredu z gostujočo državo Indijo.  

Nedelja, 27. 8., od 10. do 18. ure - 23. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov
Namen tekmovanja je popularizacija varnega in učinkovitega dela v gozdu ter predstavitev sodobnih naprav in varovalne opreme, ki je poleg znanja pogoj za varno, zdravo in učinkovito delo v gozdu.

Nedelja – ob 14. uri - Okrogla miza: Gozdovi so naš skupni prostor – pa se v njih obnašamo dovolj spoštljivo?
Na okrogli mizi bo govora o pravicah in dolžnostih obiskovalcev gozda v povezavi z gozdarskim nadzorom, s poudarkom na vožnji v gozdu, nabiranju gozdnih sadežev in rekreaciji v gozdu.

Nedelja - ob 15. uri - Okronanje Gozdarske kraljice Slovenije

Od ponedeljka do srede - Demonstracije varnega dela z motorno žago
Dvakrat dnevno, ob 11. uri in 13.30, bodo na poligonu ZGS potekale demonstracije varnega dela z motorno žago. Usposobljeni inštruktorji varnega dela ZGS bodo na voljo tudi za vprašanja in nasvete glede varnega dela v gozdu.

]]>
news-947 Mon, 21 Aug 2023 10:40:27 +0200 Podaljšanje rokov na odločbah za posek index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=947&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=8aa930f2a7103710f65a34c840bb3b21 Podaljšanje rokov na odločbah za posek, če pravočasno izvedbo del onemogočajo poškodbe zaradi obilnih padavin. ZGS bo pregledal že izdane odločbe za sanitarno sečnjo na nedostopnih območjih zaradi obilnih padavin in po presoji lastnike pozval, naj oddajo vloge za podaljšanje rokov.

Vloge se lahko oddajo pisno (po navadni pošti ali e-pošti, v kateri se navede št. odločbe, na katero se vloga nanaša) ali ustno na zapisnik pri krajevni enoti ZGS, ki je odločbo izdala. ZGS bo na podlagi prejete vloge ustrezno podaljšal roke s sklepom o podaljšanju.

Lastniki poškodovanih gozdov naj tudi sami pregledajo že vročene jim odločbe za sanitarni posek in po potrebi podajo vlogo za podaljšanje rokov na pristojne krajevne enote ZGS.

]]>
Novice
news-944 Mon, 24 Jul 2023 06:42:27 +0200 Ministrica Šinko si je ogledala tudi škodo v gozdovih index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=944&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=1bc82cba661dcb967846e1a02eafa1df Nedavna neurja z vetrolomi so v slovenskih gozdovih povzročila veliko škode. Predvsem je najhuje prizadet severni in severovzhodni del Slovenije od Bleda do Murske Sobote. V Podbrezju v občini Naklo si je škodo po vetrolomih in napadih podlubnikov danes ogledala tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko. Po prvih ocenah škoda v gozdovih za celo Slovenijo znaša okrog 450.000 m3, kar predstavlja skoraj desetino letnega poseka v državi. Ko bodo možni natančnejši pregledi prizadetih območij, pa bo ta številka verjetno še višja. Ministrica je na ogledu poudarila, da je treba k sanaciji škode pristopiti čim prej in tudi poskrbeti za odvoze lesa iz gozdov, še posebej iz pretežno smrekovih gozdov, da se s tem prepreči širjenje oziroma še večja prenamnožitev podlubnikov. Kot je še dejala ministrica, bo prizadetim lastnikom možno pomagati v skladu s sprejetimi ukrepi v okviru Programa razvoja podeželja in strateškega načrta skupne kmetijske politike (SKP). »Sredstva se bodo lahko uporabila za ponovno zasaditev dreves ter vzpostavitev poti in vlak«.

Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev je izpostavil, da bo sečnja v prvem koraku potekala na območjih, kjer še ni zagotovljen dostop do oddaljenih zaselkov in področij večjih škod, na območjih, kjer prevladujejo smrekovi gozdovi, in ob vodotokih, da se prereči zadrževanje vode ob morebitnih jesenskih obilnejših padavinah. Delo v vetrolomu poškodovanih gozdovih je zelo nevarno, zato naj se ga lotijo le ustrezno usposobljeni in opremljeni lastniki gozdov, sicer naj za to delo raje poiščejo strokovno usposobljene izvajalce. 

Ob zaključku obiska je ministrica tudi opozorila vse, naj se izogibajo območij in delov gozdov, ki so poškodovani zaradi vetroloma. Podrto drevje je zelo nestabilno, razmočena tla pa lahko povzročijo dodatno podiranja dreves, zato so ta območja zelo nevarna.

]]>
Novice
news-939 Wed, 05 Jul 2023 14:42:54 +0200 Poziv lastnikom zaradi prenamnožitve podlubnikov index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=939&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=16c2d2faf2a2eae7798d77480300069f S podlubniki napadena drevesa je treba čim prej posekati, lastniki pa naj redno spremljajo stanje svojega gozda in o prizadetih območjih obvestijo svojega revirnega gozdarja. Podlubniki so se v letošnjem letu spet prenamnožili, zato poziv vsem lastnikom gozdov, da čim prej izvedejo z odločbami ZGS določen posek lubadark in redno spremljajo stanje svojega gozda. O prizadetih območjih je treba takoj obvestiti svojega revirnega gozdarja in začeti s posekom.

Prenamnožitev podlubnikov v letu 2023 je posledica naravnih ujm predhodnih let, zlasti pa izredno sušnega in vročega poletja 2022. Po podatkih ARSO je bilo poletje 2022 tretje najbolj sušno od leta 1951 dalje in drugo najtoplejše vsaj od leta 1961 dalje. V letu 2023 je bilo do 21. junija za posek zaradi žuželk izbranih za 298.353 m3 iglavcev, od tega 99 odstotkov zaradi podlubnikov, kar je posledica nadaljevanja prenamnožitve podlubnikov iz leta 2022, ki se je začela v drugi polovici leta. 

Dodatno so pozimi gozdove poškodovali in oslabili tudi močni vetrovi in težek sneg, ki predstavljajo zelo primerne pogoje za prenamnožitev populacije podlubnikov na poškodovanem območju. V letu 2023 tako skupna količina izbranih iglavcev za posek zaradi podlubnikov, vetra in snega že presega 400.000 m3. Od skupaj 430.178 m3 kar 92 odstotkov predstavlja smreka, ki je zaradi prenamnožitve podlubnikov najbolj ogrožena, 6 odstotkov jelka in 2 odstotka drugi iglavci.

S hitrim ukrepanjem do manjše škode zaradi podlubnikov 

Najbolj prizadeta so območja smrekovih gozdov v gozdnogospodarskih območjih Tolmin, Bled, Kranj, Ljubljana, Kočevje in Slovenj Gradec. Revirni gozdarji pospešeno pregledujejo ogrožene gozdove in lastnikom gozdov z odločbo določajo posek lubadark in močno poškodovanih smrek. Kljub temu zaradi obsežnosti in zamudnosti dela vse smreke in tudi jelke, ki jih je treba zaradi napada podlubnikov ali močne poškodovanosti čimprej posekati, še niso odkrite in določene za posek. Zato ZGS poziva lastnike gozdov, da tudi sami pregledajo svoje gozdove in potrebe po sanitarni sečnji čim prej sporočijo revirnim gozdarjem.

Pravočasen posek lubadark je poleg preprečitve širjenja podlubnikov pomemben tudi zaradi ohranjanja vrednosti lesa. Vrednost les pravočasno posekanih in obeljenih ali predelanih napadenih dreves se bistveno ne zmanjša. Če pa s posekom odlašamo, se les napadenih dreves obarva modrikasto, kar je posledica okužbe z glivami. Obarvanje zniža prodajno vrednost lesa. Če lastnik gozda s posekom čaka do odpadanja lubja in pokanja lesa, pa je tak les lahko razvrednoten do cene celuloznega lesa.

]]>
Novice
news-937 Fri, 26 May 2023 09:04:51 +0200 Svet ZGS je 18. 5. 2023 določil predloge območnih gozdnogospodarskih načrtov in dolgoročnih lovsko upravljavskih načrtov za obdobje 2021-2030 index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=937&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=24690b1aa4c57318cc074b23d9bd6ae8 Slovenija ima bogato tradicijo načrtnega upravljanja z gozdovi. Gozd pokriva 58 % površine Slovenije, zato prav gozd in ohranjena narava prispevata k prepoznavnosti države in odslikavata odnos družbe do trajnostnega razvoja. Z gozdarskim načrtovanjem uresničujemo cilje trajnostnega, sonaravnega in večnamenskega gospodarjenja z gozdovi. 

Svet ZGS je 18.5. 2023 določil predloge območnih načrtov za vseh 14 gozdnogospodarskih območij za obdobje 2021-2030 in dolgoročnih lovsko upravljavskih načrtov za vseh 15 lovsko upravljavskih območij za obdobje 2021-2030. Ti načrti bodo usmerjali razvoj slovenskih gozdov v naslednjih 10 letih.

SKLEP, štev. 3

Svet ZGS določi predloge območnih načrtov za vseh 14 gozdnogospodarskih območij za obdobje 2021-2030.

SKLEP, štev. 4

Svet ZGS določi predloge dolgoročnih lovsko upravljavskih načrtov za vseh 15 lovsko upravljavskih območij za obdobje 2021-2030.

  • Predstavitev: Območni gozdnogospodarski in lovsko upravljavski načrti 2021 - 2030
  • Predstavitev: Celovita presoja vplivov na okolje GGN in LUN
  • Predstavitev: Predlogi območnih gozdnogospodarskih načrtov 2021 - 2030
  • Predstavitev: Predlogi območnih lovsko upravljavskih načrtov 2021 - 2030

Več na spletni strani: na spletni strani: www.zgs.si/on2021.

]]>
Novice
news-934 Mon, 08 May 2023 10:04:17 +0200 Ambasador Zelene kohezije na Zavodu za gozdove Slovenije index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=934&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=e72e07700ca5bcaca45903216fe7f63d Zelena sled je projekt, ki si prizadeva najširši javnosti skozi informativne vsebine in na poljuden način približati dobre prakse Evropske kohezijske politike za zaščito okolja in zeleno rast. Projekt soustvarjajo Kulturno izobraževalno društvo PiNA, Regionalni RTV center Koper (TV Koper) in Za in proti, zavod za kulturo dialoga.

 

Zavod za gozdove Slovenije aktivno deluje na področju različnih mednarodnih projektov, med katere spadajo tudi trije kohezijski projekti: VrH Julijcev, NATURA MURA in  POHORKA.

Poslanstvo in delovanje ZGS, kot tudi projektno udejstvovanje je v prispevku za RTV predstavil Matevž Konjar, ki deluje v sklopu projekta Zelena sled kot ambasador zelene kohezije na ZGS.

Prispevek predvajan v oddaji Ljudje in Zemlja si lahko ogledate:  video.

Več informacij o  kohezijskih programih.

 

Vrh Julijcev - Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku

Projekt je namenjen izboljšanju stanja osmih kvalifikacijskih vrst (alpska možina, veliki pupek, hribski urh, divji petelin, gozdni jereb, belka, kotorna, triprsti detel) in štirih habitatnih tipov na območjih Natura 2000 v Triglavskem narodnem parku, stanje katerih je ocenjeno kot neugodno ali celo slabo brez pričakovanega izboljšanja v prihodnosti. Več na spletni strani.

NATURA MURA – Obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri

Osnovni namen projekta Natura Mura je izboljšanje stanja ohranjenosti 3 ciljnih habitatnih tipov in 12 ciljnih rastlinskih in živalskih vrst območij Natura 2000 vzdolž reke Mure z naslednjimi aktivnostmi:

  1.     Obnova rečne dinamike in vodnih habitatov
  2.     Vzdrževanje in obnova poplavnih gozdov
  3.     Vzdrževanje in obnova mokrotnih travišč
  4.     Odkup pomembnih delov habitatov območja Natura 2000
  5.     Vzpostavitev celovite interpretacije narave

Več na spletni strani.

POHORKA - »VIZIJA POHORJE 2030 – Izboljšanje stanja traviščnih, vodnih in manjšinskih gozdnih habitatov ter zagotavljanje mirnih con na Pohorju«

Namen projekta je izboljšanje stanja naravovarstveno visoko vrednih območij ter iskati rešitve za trajnostni razvoj Pohorja in usmerjanje prostočasnih aktivnosti v naravi. Več na spletni strani.

 

]]>
Novice
news-933 Tue, 25 Apr 2023 08:29:52 +0200 Uspešno izobraževanje lastnikov gozdov na temo invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=933&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=02fcdaaae2c7082e0c59fb2d84f86d89 V torek, 18. 4. 2023, je v agrarni skupnosti Lipa potekalo 2. izobraževanje lastnikov gozdov na temo invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst (ITRV) v gozdovih Krasa. Predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) iz Območne enote (OE) Sežana in Centralne enote (CE), so lastnikom gozdov predstavili problematiko ITRV. Po uvodnih nagovorih vodje OE Sežana, Boštjana Košička, vodje KE Sežana Branke Gasparič in revirnega gozdarja Goriškega Jerneja Jazbeca je sledila predstavitev dela na projektu »Invazivne tujerodne rastlinske vrste v gozdovih«, ki sta ga predstavili predstavnici ZGS, Centralna enota, dr. Andreja Nève Repe in Marija Kolšek.

Aktivnosti projekta so osredotočene na drevesno vrsto veliki pajesen (Ailanthus altissima) in na zelnato rastlino navadno barvilnico (Phytolacca americana). Obe vrsti sta pri nas tujerodni ter zelo invazivni. Veliki pajesen je zaradi invazivnosti uvrščen na evropski seznam tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst. To pomeni, da smo jo kot država članica EU primorani odstranjevati in predvsem preprečevati njeno širjenje.

Poudarek samega izobraževanja je bil na ITRV, ki se pojavljajo na območju pogorišča požara, ki je julija 2022 zajel območje Goriškega Krasa. Predstavljene so bile še nekatere druge najbolj pogoste ITRV, njihov vpliv na avtohtono vegetacijo ter metode zatiranje in zadrževanja širjenja. Na dogodku je bilo prisotnih 25 udeležencev, od tega največ članov Agrarne skupnosti Lipa. Zaključil pa se je s pogovorom lastnikov, članov agrarne skupnosti, in zaposlenih na ZGS o ITVR in drugih temah gozdarstva.

]]>
Novice
news-930 Mon, 27 Mar 2023 12:25:58 +0200 Novo sodelovanje za ohranjanje risa, tudi v Avstriji index.php?id=190&tx_news_pi1%5Bnews%5D=930&tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=08aded87a244f5502477bf65fc00bf82 Evropski lovci so se zbrali v Celju na vsakoletnem sejmu lovstva, kjer je FACE, vodilna evropska lovska organizacija, skupaj z LIFE Lynx in Lovsko zvezo Slovenije organizirala mednarodno konferenco Lovci in ohranjanje risov v Evropi. Predavatelji iz Avstrije, Hrvaške, Nemčije, Italije, Slovenije in Švice so podrobno predstavili različne populacije risov po Evropi, njihov trenutni varstveni status in ostale teme, povezane z risi; od prizadevanj za ponovno naselitev, vključevanja zainteresirane javnosti do boja proti nezakonitemu ubijanju risov in drugih prostoživečih živali. Na konferenci so sodelovali člani FACE iz devetih različnih držav in prispevali svoje izkušnje.

Z novimi doselitvami risov v okviru projekta LIFE Lynx lahko predvidevamo, da se bo populacija risov razširila tudi v Avstrijo. Za dolgoročno ohranitev te populacije risov je pomembno, da lovci delijo informacije o prisotnosti, gibanju, številčnosti in druge pomembne podatke. Projekt LIFE Lynx je zbral veliko znanja in izkušenj o monitoringu risov, ki jih bo delil z avstrijskimi lovci, ki si želijo o risih izvedeti več.

Za ta namen so na pobudo projekta LIFE Lynx, predsednik Štajerske lovske zveze, predsednik Lovske zveze Slovenije in direktor Zavoda za gozdove Slovenije podpisali sporazum o sodelovanju, v okviru katerega bodo znanje in izkušnje pridobljene v okviru projekta LIFE Lynx delili tudi zunaj projekta in pomagali drugim, ki se ukvarjajo z varstvom risa.

Video: Sodelovanje lovcev za varovanje risa

]]>
Novice