Sanacija posledic ujme 2014
Sanacija posledic žledoloma
Kaj narediti za sanacijo po žledu poškodovanega gozda?
Sanacija posledic žleda v gozdovih – obnova s sajenjem sadik
Izdane generalne odločbe - grafični prikaz po GGO
Katastrske občine, za katere so izdane generalne odločbe, so označene z rdečo šrafuro. S klikom na želeno k.o. se prikaže izdana generalna odločba.
Pregled poškodovanosti gozdov
Kartni del načrta sanacije gozdov poškodovanih zaradi žledoloma od 30. januarja 2014 do 10. februarja 2014
Karta 1: Poškodovanost gozdov po gozdnogospodarskih enotah - potreben sanitarni posek (m3/ha)
Karta 2: Poškodovanost gozdov po gozdnogospodarskih enotah - potreben sanitarni posek iglavcev (m3/ha)
Karta 4: Poškodovanost gozdov po odsekih - potreben sanitarni posek (m3/ha)
Karta 5: Poškodovanost gozdov po odsekih - potreben sanitarni posek iglavcev (m3/ha)
Karta 6: Poškodovanost gozdov po odsekih - potreben sanitarni posek (%)
Karta 7: Stanje in potrebna gradnja gozdnih cest in nujnosti izgradnje gozdnih vlak
Karta 8: Poškodbe na gozdnih cestah
Varstvo gozdov pred podlubniki
Februarski žledolom je v gozdovih povzročil veliko poškodb drevja, več na listavcih kot na iglavcih. Poškodovanih iglavcev je toliko, da lahko v naslednjih letih pričakujemo dodatno škodo v gozdovih zaradi namnožitve podlubnikov. Da to škodo zmanjšamo, se mora do 15. maja posekati in izpeljati iz gozda v predelavo čim več poškodovanih iglavcev. Do tega roka izveden posek preprečuje namnožitev podlubnikov in je zakonski rok za izdelavo poškodovanih iglavcev v zimskem času. Zato je Zavod za gozdove Slovenije lastnikom gozdov z odločbami določil posek poškodovanih iglavcev do tega roka. Za posek poškodovanih listavcev je več časa, ker ne predstavljajo nevarnosti za nepoškodovana drevesa.
Delavci Zavoda za gozdove Slovenije bomo redno pregledovali poškodovane gozdove iglavcev in zagotavljali posek lubadark. Za izvedbo poseka so odgovorni lastniki gozdov. Ker je poškodovanih gozdov veliko, pozivamo lastnike, da tudi sami pregledujejo svoje gozdove iglavcev. Spomladi in poleti priporočamo pregled najmanj enkrat mesečno. O prisotnosti lubadark v svojem gozdu naj lastniki obvestijo svojega revirnega gozdarja in se čim prej lotijo poseka. Lubadarke morajo biti v spomladanskem in poletnem času posekane v treh tednih, da se prepreči izlet nove generacije hroščkov.