Preskoči na vsebino
 

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SI | EN
Skrbno z gozdom, v dobro narave in ljudi

Sporočila za javnost

Na potep po kočevskih gozdovih z risinjo Malo

V petek, 24. septembra 2021, je v Kočevju potekala otvoritev tematske učne poti Risova pot, ki je nastala v sodelovanju partnerjev projekta LIFE Lynx z lokalnimi organizacijami. Pot je pomembna pridobitev za ogroženo populacijo risa, obiskovalcem pa ponuja pristno doživljanje lokalnega naravnega okolja.

Populacija risa v Sloveniji in sosednjih državah je zaradi parjenja v sorodstvu pred ponovnim izumrtjem. Doselitev risov iz druge, genetsko bolj pestre populacije, predstavlja edino možnost njene rešitve. V letih 2017 - 2024 zato v Sloveniji, na Hrvaškem, v Italiji, Romuniji in na Slovaškem poteka mednarodni projekt dolgoročne ohranitve risov LIFE Lynx. S tem namenom je na Kočevskem nastala tematska učno pot, ki obiskovalcem na poljuden način odstira vpogled v življenje risov in izzive s katerimi se sooča njihova populacija. Izobraževanje je ključna aktivnost varovanja posameznega elementa narave, saj je prav neznanje pogosto vzrok za njegovo ogroženost.

Pri oblikovanju vsebine in didaktičnih igral sta strnila moči projektna partnerja Zavod RS za varstvo narave - OE Novo mesto in Oddelek za biologijo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani. Skrbno načrtovana učna pot komunicira z obiskovalcem na način, da mu podaja izbrane informacije in ga aktivno vključuje v raziskovanje risa in gozda kot njegovega življenjskega prostora. “Navdih za novo tematsko pot smo našli v risinji Mali, ki je potomka prvega doseljenega risa Goruja in hkrati dokaz, da so se novo doseljeni risi uspešno vključili v dinarsko populacijo”, je pojasnila Irena Kavčič, iz Oddelka za biologijo na Biotehniški fakulteti. Risinja Mala tako na igriv način k raziskovanju nove učne poti nagovarja najmlajše obiskovalce.

Vsebina poti obiskovalce seznanja z risom in njegovo vlogo v ekosistemu. “Ris za svoj obstoj potrebuje večja območja strnjenih gozdov z manjšo poseljenostjo ljudi. Njegova stalna prisotnost v gozdu je znak za zdrav in bogat gozdni ekosistem. Z varovanjem risa, ki je tudi kvalifikacijska vrsta naravovarstvenega omrežja Natura 2000, varujemo njegov življenjski prostor in biotsko raznovrstnost” je poudarila Nina Jankovič iz Zavoda RS za varstvo narave - OE Novo mesto.

Pri spoznavanju gozda in gozdnih živali imajo zelo veliko vlogo gozdne učne poti. Kot pravi Tina Kotnik iz Zavoda za gozdove Slovenije - OE Kočevje: “Kočevski gozdovi z Risovo potjo postajajo bogatejši. Risova pot, ki povezuje gozdno jaso s kočo, Jelenovim studencem, Žepno jamo in Mestnim vrhom, tako predstavlja pomembno pridobitev za vrsto, ki jo varujemo, za naravo, za ljudi. Pot je nastala v sodelovanju partnerjev projekta LIFE Lynx z lokalnimi deležniki, ki se zavedajo pomena strokovne komunikacije z javnostmi, ter prav tako prepoznavajo potencial ekoturizma v svojem okolju”. Prav o pomenu velikih zveri za razvoj turizma na Kočevskem je spregovorila tudi Nevenka Klun, vodja turizma na Zavodu Kočevsko: »Kočevsko je eno redkih območij, kjer v naravnem okolju še lahko srečamo vse tri velike zveri: medveda, volka in risa. Prebivalci naše destinacije smo že stoletja vajeni uspešno sobivati z njimi, kljub temu pa občasno prihaja do konfliktov. Z željo pomagati pri njihovem zmanjševanju in pri dvigu ugleda velikih zveri v očeh lokalnih prebivalcev, s prikazom priložnosti, ki jih njihova prisotnost v okolju nudi, razvijamo trajnostne turistične programe v katere jih vključujemo. Že nekaj sezon tako uspešno izvajamo programe spoznavanja in opazovanja medveda, v zimskem času programe sledenja volkov, z novo učno potjo pa bomo prebivalcem in obiskovalcem destinacije približali še največjo evropsko prostoživečo mačko, risa.”

Pred postavitvijo informacijskih tabel in didaktičnih pripomočkov na poti so na trasi poti veliko pomagali in postorili zaposleni v lokalnih ustanovah. Z veliko mero razumevanja je k obnovi in vzpostavitvi poti pristopila družba SiDG d.o.o., ki je traso poti očistila, mestoma izboljšala prehodnost poti ter poskrbela za urejenost gozda vzdolž poti. S pomočjo prostovoljcev - članic in članov Planinskega društva Kočevje so oživele markacije na poti, lesena maketa risa, ki bo obiskovalce pozdravila na začetku poti pa je bila izdelana s finančno pomočjo Javnega zavoda za turizem in kulturo Kočevje. Pri načrtovanju, koordinaciji dela na učni poti in pri reševanju skupnih izzivov so pomagali zaposleni na OE Kočevje Zavoda za gozdove Slovenije.

Risova pot je z današnjim dnem opremljena z vsebinami in didaktičnimi pripomočki preko katerih obiskovalci lahko preizkusijo svoje in risje sposobnosti. Opremi poti v naravi, do konca maja 2022, sledi še priprava brošure za najmlajše, ki bo preko zabavnih iger in ugank odstirala skrito življenje risov. Prav tako bodo v okviru projekta izdelane tudi e-lekcije, ki bodo učiteljem in učencem dostopne na spletu.

V okviru otvoritve poti smo danes izvedli vodenje po učni poti v mehurčku za dve manjši šolski skupini in sicer za učence OŠ Zbora odposlancev in za dijake Gimnazije in srednje šole Kočevje. Za strokovno vodenje je poskrbela Ana Pšeničnik z Oddelka za biologijo, Biotehniška fakultete, Univerze v Ljubljani, ki svoj raziskovalni fokus posveča tudi izobraževanju javnosti o ekologiji in biologiji te karizmatične živalske vrste.

Več informacij o projektu dobite na www.lifelynx.eu in life.lynx.eu@gmail.com.

 

« Nazaj